Konfeksiyon sektöründe kalite yeterliliğinin değerlendirilmesi ile olası hata türü ve etkisi analizi tekniğinin birlikte uygulanması
Combined application of quality capability evaluation and failure mode and effect analysis technique in apparel sector
- Tez No: 524631
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCELLA GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kuruluşların günümüzün ağır rekabet koşulları altında bulunan küresel pazarda varlıklarını sürdürebilmeleri için müşteri istek ve beklentilerini karşılayabilecek kaliteli ürünleri en az maliyetle üretmeleri gerekmektedir. Türkiye toplam ithalat payının yaklaşık olarak %11,74'ünü oluşturan hazır giyim ve konfeksiyon sanayide bulunan işletmelerin de uluslararası pazarda başarılı olabilmesi için sürekli değişen müşteri istekleri ve standartlara uygun kaliteli üretim yapması zorunlu bir hale gelmiştir. Bu tez çalışması kapsamında orta büyüklükteki bir konfeksiyon işletmesinde kalitesizliğin önlenmesi ve kalitenin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla olası hata türü ve etkisi analizi ile proses yeterlilik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Olası hata türü ve etkisi analizi yöntemi, süreçlerde gözlemlenebilecek tüm potansiyel hatalar hakkında bir takım analizler yaparak hataların neden olabileceği etkileri tanımlayan, değerlendiren ve böylelikle de hataların müşteriye ulaşmadan önce elemine edilmesini hedefleyen bir mühendislik tekniği iken proses yeterlilik analizi de üretimin müşteri istekleri veya ulusal/uluslarası standartlar doğrultusunda kabul edilebilir spesifikasyon limitleri arasında yapılabilme yeterliliğini ölçen bir metottur. Tez çalışması kapsamında yapılan uygulama ile işletmedeki kalite düzeyi, kalite problemleri ve iyileştirilmeye ihtiyaç duyulan konular tespit edilerek öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations need to produce quality products that can meet customer demands and expectations at the lowest cost; therefore, they can sustain their presence in the global marketplace, which is currently under severe competition. 11.74% of total import share of Turkey is apparel products, in order for the companies in this industry to succeed in the international market, it became compulsory to produce quality products in accordance with constantly changing customer demands and standards. Within the scope of this study, studies have been carried out to prevent quality deficiency and to improve the quality in med-sized garment company. For this purpose, Failure mode and effects analysis method and Process Capability method were used. The Failure Mode and Effects Analysis method is an engineering technique which recognizes and evaluates the effects that can be caused by errors by making a number of analyzes of all potential failures that may be observed in the process and therefore targeting the errors to be eliminated before reaching the customer while Process Capability Analysis a metric that measures the competency of being able to be made between acceptable specification limits in accordance with standards. With the application made within the scope of the study, the quality level in the organization, quality problems and the issues that need to be improved were determined and suggestions were made.