Türk endüstrisinin Avrupa Topluluğu karşısındaki rekabet gücü: Tekstil ve konfeksiyon sektörü açısından yaklaşım
Competitive power of Turkish İndustry against European Community: With respect to tekstile and clothing sector
  1. Tez No: 72551
  2. Yazar: ARZU AYGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET Y. GÖKDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET İki kesimden oluşan bu çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturan Birinci Kesiminde,“Türk Endüstrisinin AT Karşısındaki Rekabet Gücü”ele alınmaktadır. Bu doğrultuda, Birinci Bölümde rekabet kavramına genel bir bakış yapılarak, rekabet ve rekabetçi üstünlüklere ilişkin faktörler, stratejiler ve bu stratejilerin oluşum süreçleri; rekabetin çeşitleri ve fonksiyonları üzerinde durulmaktadır. İkinci Bölümde, rekabet teorisinin temellerine değinilerek, uluslararası rekabet üstünlüklerini açıklamaya yönelik modern yaklaşımlar ağırlıklı bir çerçevede, uluslararası rekabet teorisi ve rekabet gücünün bilimsel analizi ele alınmaktadır. Üçüncü Bölümde ise, AB'nin ve Türkiye'nin rekabet gücü analizlerine yönelik çalışmaların genel bir değerlendirmesi yapılmakta ve bu çalışmalarda rekabet gücünü ölçmeye yönelik olarak kullanılan çeşitli kriterler çerçevesinde, AB ve Türk endüstrilerinin rekabet gücüne genel bir bakış sağlanmaktadır. İkinci Kesimde, Birinci Kesimde ortaya konulan kavramsal çerçeve doğrultusunda, Türk endüstrisinin AB karşısındaki rekabet gücüne, tekstil ve konfeksiyon sektörü açısından bir yaklaşımda bulunulmaya çalışılmaktadır. İkinci Kesimde sektörel bazda oluşturulan karşılaştırmalar ve analizler, Birinci Kesimde ele alman uluslararası rekabet ve rekabetçi üstünlükler teorilerinin ışığında değerlendirilmekte ve yorumlanmaktadır. İkinci Kesimin Birinci Bölümünde, bu sektörün günümüze kadar nasıl ve hangi aşamaları katederek geldiğini irdeleyen tarihçesine ve tarihsel gelişimine genel hatlarıyla değinilmektedir. İkinci Bölümde, tekstil ve konfeksiyon sektörünün talep yapısı, üretim yeterliliği, dışalım-dışsatım performansı ve kapasite kullanım oranlan, seçilmiş yıllar bazında incelenmekte ve Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün yapısı genel hatlarıyla ortaya konulmaktadır. Üçüncü Bölümde, Türkiye'nin tekstil ve konfeksiyon ticaretinde AB'nin payı, AB tekstil ve konfeksiyon ticaretinin yapısı verileriyle desteklenerek sunulmakta ve bu doğrultuda, AB'nin tekstil ve konfeksiyon ticaretinde Türkiye'nin payı ve rekabet gücü değerlendirmesi yapılmaktadır. Dördüncü Bölümde ise, dünyadaki gelişimler ve değişimler ışığında sektörün günümüzde yakın gelecek olarak değerlendirilebilecek 2000 'li yıllardaki performansı konusunda çeşitli projeksiyonlar yapılmakta; sektörün uluslararası rekabet avantajlarım koruyabilmesi ve iyileştirebilmesi için yapılması gerekenlere yönelik genel bir değerlendirme ve öneriler dizisi sunulmakta ve Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün tarihsel ve geleneksel önemi doğrultusunda, dünyada oluşan yeni düzen çerçevesinde, alması gereken yer ve üstlenmesi gereken rol üzerinde durulmaktadır.Bu çalışma sonucunda; Türkiye'nin genel makroekonomik dengelerine ve toplam imalat sanayiinin yapısına bakıldığında, tekstil ve konfeksiyon sektörünün göreli rekabet gücüne sahip ve hatta lokomotif rolünü üstlenmiş gibi görünmekle beraber, kendi içinde önemli sorunları barındırmakta olduğu belirlenmiştir. Sektörün uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü sürdürebilmesi ve yeni rekabet üstünlükleri kazanabilmesi için, bu sorunların yapısal tedbirler alınarak çözümlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın çeşitli bölümlerinde elde edilen sonuçlara dayanılarak; Türkiye'de, sektörün hammadde, pazar, dışsatım, maliyet, kalite, yatırım, finansman ve eğitim gibi sorunları yaşamakta olduğu değerlendirilmiştir. Bu tarz sorunların çözümlerine yönelik olarak öncelikle tekstil ve konfeksiyon sektörümüzün bugünkü durumunun ortaya konabilmesi ve gelişiminin uygun biçimde planlanabilmesi için, üretim, yatırım, finansman, iç ve dış pazarlama, dağıtım, fiyat, ücret, istihdam gibi çeşitli konularda güvenilir, iyi derlenmiş ve değerlendirilmiş çeşitli istatistiksel bilgilere ihtiyaç olduğu değerlendirilmiş ve sektörel bir bilgi bankası oluşturulması önerilmiştir. Ayrıca, sektöre ilişkin yapısal çözümler kapsamında, dışsatım, yatırım, finansman, teknoloji ve eğitim politikalarında acil olarak radikal düzenlemelere gidilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Bu bağlamda; tekstil ve konfeksiyon dışsatımım geliştirmek için yüksek kaliteyi en düşük maliyetlerle elde edecek bir teknoloji düzeyine gelmek, teknoloji transferini sağlayacak tedbirleri almak ve bunun için de uygun yatırım, eğitim ve araştırma politikalarım oluşturmak gerekmektedir. Ayrıca, Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün, kendi makinelerini ve teknolojilerini de üretmesi ve böylece, gelecekte uluslararası rekabet üstünlüklerini koruyabilmek yolunda gerekli altyapı kazanımlarını elde etmesi gerekliliği belirlenmiştir. Bu doğrultuda, sektör altyapısını geliştirecek, zenginleştirecek ve teknolojik anlamda çağdaş boyutlara çekecek yatırımların desteklenmesi ve işletmelerin eğitim ve araştırma kurumları, mesleki birlikler ve profesyonel eğitim kurumlarıyla işbirliği yaparak eğitim imkanlarını geliştirmeleri sağlanmalıdır. Bir ülkenin uluslararası alanda rekabet üstünlükleri elde edebilme yeteneği ve kapasitesi, teknolojiye ve eğitime yaptığı yatırımlarla doğru orantılıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been comprised of two sections. The conceptual first section, which is named as“Competitive Power of Turkish Industry Against European Community”, has been handled in three chapters. In the first chapter, through defining the concept of competition in a general manner, the factors, strategies and the formation processes of these strategies related with the competition and competitive advantages, besides the types and functions of competition are undertaken. In the second chapter, while emphasizing the fundamental aspects of competition theory, international competition theory and the scientific analysis of competitive performance are handled within the modern approaches directed towards explaining the competitive advantages. In the third chapter, studies related with the analyses of competitive performance of both Turkish and European industries are evaluated in a general manner and through various criteria used in these studies to measure the competitive performance, a general overwiev is obtained about the competitive performances of EU and Turkish industries. In Section Two, through the conceptual framework formed in Section One,“Competitive Power of Turkish Industry Against European Community”is evaluated“With Respect To Textile and Clothing Sector”. The comparisons and analyses based on sectoral data in Section Two are examined and commented on, by the help of the international competition and competitive advantages theories which have been undertaken in Section One. The first chapter of Section Two presents the historical foundations and development of Turkish textile and clothing sector. In the second chapter, the demand structure, production capacities, import-export performance and capacity utilization ratios of textile and clothing sector are examined, on the basis of sectoral data representing the selected years and thus, the structure of the Turkish textile and clothing sector is determined. In the third chapter, the share of EU in Turkish textile and clothing trade is presented by the help of the structural framework of EU textile and clothing sector variables and through this direction, the share and competitive power of Turkish textile and clothing sector against the European Union is evaluated. In the fourth chapter, projections towards the coming near future of years 2000 are made, related with the performance of the sector, depending on the changes and reforms that have been coming into scene throughout the world. Meanwhile, in the same chapter, a general evaluation and suggestion is supplied about the countermeasures to be taken and the position to be placedwithin the new developing world order, in order to protect and progress the international competitive advantages of Turkish textile and clothing sector. As a result of this study, it has been determined that, textile and clothing sector has important problems, although it seems that the sector has relative competitive advantages within the total manufacturing industry and macroeconomic environment of Turkey. It is absolutely necessary to solve these problems by the help of structural measures, in order to supply that the sector shall continue its competitive performance at international markets and shall gain new competitive advantages. Depending on the results obtained in various parts of this study, it has been evaluated that the Turkish textile and clothing sector has critical problems related with raw materials, cost, market place, export, quality, investment, finance and education. First of all, through the solution of all these problems; in order to be able to determine the actual structural framework of the sector and to plan the development strategies accordingly, it has been evaluated that, various dependable statistical data collected and evaluated correctly, related with production, investment, finance, marketing, distribution, price, wages and employment are needed and the formation of a sectoral data bank is proposed. Further, within the context of sectoral structural measures, it has been stated that, urgent radical regulations are necessary related with the export, investment, finance, technology and education policies. At that point, to improve the international trade and competition performance of textile and clothing sector, it is a definite requirement to reach at a technological level to produce high quality products with low costs, to take the necessary measures for technology transfers and to determine the appropriate investment, education and research and development policies. Moreover, Turkish textile and clothing sector has to produce its own machinery and technology, in order to create its own infrastructure for protecting the international competitive advantages throughout the future. The investments which will develop, enrich and technologically contemporate the sectoral infrastructure, must be supported. Furthermore, it must be supplied that, the sectoral enterprises shall cooperate with the education and research foundations, professional unions and training institutions, to develop their training facilities. The ability and the capacity of a country to create competitive advantages at international platforms, is a direct function of its productive investments in the educational and technological fields.