Konfeksiyon işletmelerinde işgörenlerin eğitim profili ve yeterliliği (DEBA & GÜNAK örneği)
In order to determine the education profile and sufficiency of the employees of the ready made clothing enterprises (DEBA & GÜNAK örneği)
  1. Tez No: 145005
  2. Yazar: ÇİĞDEM DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVİL KİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma Denizli ilinde Hazır Giyim konusunda üretim yapan DEBA & GÜNAK işletmesindeki iş görenlerin eğitim profilleri ve yeterliliklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Konfeksiyon İşletmelerindeki İş görenlerin Eğitim Profili ve Yeterliliğini belirleyebilmek için; iki bölümde oluşan veri toplama aracı geliştirilmiştir. Anketin ilk bölümde demografik özellikleri tespit eden 13 soru bulunmaktadır. İkinci bölümde ise, mesleki yeterliliklerle ilgili operatörlerin görüşlerini belirleyen 68 soru bulunmaktadır. İşletmede 300 anket dağıtılmış, dağıtılan anketlerden 220 tanesi toplanabilmiştir. 208 anketten elde edilen veriler SPSS 11.5 paket programından yararlanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Frekans Dağılımı, Yüzde Dağılımı ve Çaprazlamalar yapılarak araştırmanın istatistiksel verilerine ulaşılmıştır. Araştırmanın bulgular ve yorumlar bölümünde ; elde edilen istatistiksel veriler tablolara dönüştürülerek gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda; işletmede çalışanların büyük çoğunluğunu bayanların oluşturduğu, İş görenlerin yarısının 19-24 yaş grubunda bulunduğu, yandan fazlasının ise evli ve ilkokul mezunu olduğu görülmektedir. İş görenlerin %60 gibi bir bölümünün 0-3 yıl arasında bu sektörde çalıştığı, bulundukları işletmede ise %72.1 'in 0-3 yıl arasında çalıştıkları görülmektedir. İş görenlerin büyük çoğunluğunun; Bilişsel Yeterliklerden; dikim, kalite kontrol, bakım-onarım, Devinsel Yeterliklerden; dikim hazırlığı yapmak, dikmek, temizlik-bakım-onarım, Mesleki Tutum/İş Alışkanlıkları ile ilgili yeterliklerden; çalışma ortamı ile ilgili yeterliklere sahip olduğu görüşünde oldukları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre de öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was done for to examine the employees 'education profile and sufficiency in Deba&Giinak that makes production in ready-made clothing in Denizli. In order to determine the Education Profile and Sufficiency of the Employees of the Ready Made Clothing Enterprises; a two parts composed data collection media is developed. There are 13 questions, determining the demographical characteristics, within the first part of the questionnaire. And there are 68 questions, determining the opinions of the operators related with professional sufficiency within the second part. 300 questionnaires are distributed within the organization and only 220 of the distributed questionnaires could be collected. Data, obtained from 208 questionnaires is transferred to the electronic environment via SPSS 11.5 package program. Frequency Distribution, Percentage Distribution and Diagonal Analyses are performed and statistical data of the research are reached. Within the findings and comments chapter of the research; obtained statistical data are turned into tables and required statistical analysis are performed. Within the conclusion of the research; it is seen that great majority of the employees of the organization are composed of female workers, and half of the workers are within 19-24 age group, and more than half of them are married and graduated from primary school. It is seen that almost 60 % of the workers are working for 0-3 years within the sector, and 72.1 % of them work for the organization, where currently employed, for 0-3 years. It is determined that great majority of the workers have Informatic Sufficiency; sewing, quality control, maintenance - repair, Vocational Attitude/Work Habits like sufficiencies; and sufficiencies related with work environment. And according to the results of the research, suggestions are developed. u