Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının çevre etiği algıları üzerine bir araştırma
An investigation of social studies pre-service teachers' perception of environmental ethics
  1. Tez No: 524640
  2. Yazar: ÖZDEMİR DİKİCİGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKBER GÜLERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının çevre etiği algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören Sosyal Bilgiler öğretmen adayları oluşturmaktadır. Bu çerçevede veri toplama araçları Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencilerine uygulanmış, dolayısıyla evrenin tamamına ulaşılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve Özer'in (2015) geliştirdiği“Çevre Etiği Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek uygulaması sonucunda veriler toplanmış, problem ve alt problemlere ilişkin bulgular ortaya konmuştur. Bulgular SPSS programıyla çözümlenerek çevre etiği farkındalık düzeyi ile yaş, cinsiyet, öğrenim görülen sınıf, üniversiteye gelmeden önce yaşanılan yerleşim yeri gibi kişisel özellikler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bulgularda tespit edilen anlamlı farklılıklar sonucunda, Buca Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği lisans programı 2017-2018 akademik yılında öğrenim gören kız öğrencilerin çevre etiği farkındalıklarının erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yaşın ilerlemesiyle çevre etiği farkındalığının azaldığı görülmüştür. Bunun yanında, sınıf düzeyinin çevre etiği bilinciyle ters orantılı olduğu sonucuna varılmış, yaşanılan yerin ise çevre etiği farkındalığına yönelik anlamlı bir etki yaratmadığı anlaşılmıştır. Araştırmanın sonuç bölümünde çevre etiğine yönelik çalışmaların farklı değişkenlerle farklı örneklemler üzerinde uygulanması ve çevre etiği farkındalık düzeyinin iyileştirilmesine dönük önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine environmental ethic perception of prospective social studies teachers. Within this aim, this research is a descriptive study and conducted with survey method. Research universe consists of prospective social studies teachers studying in Dokuz Eylul University. Data collection tools were applied to Dokuz Eylul University prospective social studies teachers, thus whole research universe was covered.“Personal Information Form and ”Environmental Ethic Awareness Scale" developed by Özer (2015) were used as data collection tools. After application of data collection tools, data were gathered, findings about research problem and sub problems were presented. Findings were analyzed in computer via SPSS program according to environmental awareness level with age, gender, grade level and settlement area before university. As a result of the significant differences found in the findings, it was revealed that female students were more conscious about environmental ethics than male students. It is also seen that the awareness of environmental ethics has decreased with the progress of age. Likewise, it was concluded that the class level was inversely proportional to the awareness of the environment, and it was understood that the place of living did not have a meaningful impact on the awareness of the environment. At the end of study, implications were presented about applications should be conducted towards environmental ethics with different samples and variables. Also, environmental ethics awareness levels should be improved.