Türkiye'de aşılara karşı çıkan ebeveynlerin aşılar hakkındaki düşünceleri ve inanışları: Kalitatif çalışma
Out of vaccines against parents about vaccine thoughts and beliefs in Turkey: A qualitative study
  1. Tez No: 524695
  2. Yazar: SALİH ASLAN
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Giriş, Amaç Ve Temel Bilgiler: Bazı enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu olarak geliştirilen alan aşılar tıp biliminin üzerinde en çok araştırma yaptığı ve tartıştığı konulardan biridir. Sağlıklı insanlara, özellikle sağlıklı bebeklere yapılan aşıya bağlı gözlenen yan etkilere karşı ebeveynlerin toleransı olmamakta ve aşıları sorgulamalarına yol açmaktadır. Ülkemizde aşı reddi nedenlerinin ortaya çıkarılmasının, iyi analiz edilmesinin ve bilinmesinin önemi açıktır. Yöntem: Temel amacı ülkemizde aşı reddi nedenlerinin belirlenmesi olan bu çalışmada, toplumda ender görülen olayların ve olguların, bütüncül bir şekilde ve derinlemesine araştırılmasına olanak sağlayan ''kalitatif araştırma yöntemleri'' kullanılmıştır. Çalışmamız kapsamında ülkemizde 13 şehirde 21 ebeveyn ile yüz yüze görüşülerek yarı yapılandırılmış sorularla başlayan ve ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınan röportajlardan elde edilen veriler analiz edilerek ebeveynlerin aşılarla ilgili endişeleri sınıflandırıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan ebeveynlerin, gittikçe artan bir ivmeyle tartışılan, sorgulanan aşılar ve bağışıklama politikalarımızla ilgili birçok farklı nedenden dolayı endişeleri bulunmaktadır. Araştırmadan elde ettiğimiz bulgular ''Güvensizlik'', ''Aşı Etkinliği-Önemi'', ''Karar Verme Süreci-Dayanaklar'', ''Hukuk-Etik'' olmak üzere 4 ana tema başlığı altında sınıflandırılarak her başlık altında yer alan kategorilerde bazı ebeveynlerin düşüncelerinden örnekler verildi. Güvensizlik, neredeyse tek başına aşı reddi nedenleri arasında en önemli yere sahip ana temadır. Tartışma: Ulaştığımız bulgular ışığında çalışmamıza katılan ebeveynlerin belirtikleri düşüncelerin tamamı ile ilgili değerlendirme-tartışma yapmak mümkün olmamıştır. Kalitatif çalışma yöntemlerinin kullanıldığı çalışmamızda elde ettiğimiz bulguların ülkemiz için genellenemeyeceğinin bilinmesi gerekmektedir. Sonuç Ve Öneriler: Bu çalışmanın bir özelliği ülkemizde aşı reddi nedenlerinin belirlenmesi amacıyla kalitatif çalışma yöntemlerinin kullanıldığı ilk araştırma olmasıdır. Aşılarla ilgili tartışmalı konuları aydınlatmaya yönelik ''ülkemizde'' yapılacak bilimsel çalışmalara ihtiyaç vardır. Sağlık çalışanlarının her tıbbi müdahale öncesinde olduğu gibi aşı uygulaması öncesi tam ve uygun bir şekilde aydınlatılmış onam alması, bağışıklama programı, aşılar ve aşılarla ilgili tartışmalı konularda bilgi açıklarının eğitim programları aracılığıyla kapatılmasıyla sağlanabilir. Sağlık çalışanları aşı reddinde bulunan bir ebeveynle karşılaştığında, ebeveynin bu kararı almasının kolay olmadığının ve yaşadığı sürecin zorluğunun bilinciyle mümkünse empati kurarak bu kararının nedenlerini anlamaya çalışmalı, yargılamamalı ve ilişkisini kesmemelidir. Bununla birlikte sağlık çalışanları ebeveyne ve ailesine sağlık hizmeti veremeyeceğini düşünürse bu ilişki etik ilkeler çerçevesinde, başka bir sağlık çalışanının sağlık hizmetini üstlendikten sonra bitirilmelidir. Sağlık profesyonelleri bağışıklama politikaları ve aşılarla ilgili önerilerde bulunurken sorumluluk bilinciyle hareket etmeli ve her aşının farklı özellikleri (içerik, yan etkiler, etkinlik, güvenilirlik, önem ve gereklilik) olduğunu bilmelidir. Aşıların toplu bir şekilde aynı kefeye konarak önerilmesi veya reddedilmesinin insanların sağlık çalışanlarına olan güvenine olumsuz etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Yerli aşı üretim teknolojisine sahip olmanın aynı zamanda milli güvenliğimizi de yakından ilgilendiren bir konu olduğu göz önünde bulundurularak özellikle son zamanlarda yerli aşı üretimi ile ilgili atılan ciddi adımların en kısa sürede sonuç vermesi ve ülkemizin bağışıklama programında yerli aşıların kullanılması sağlanmalıdır. Sağlık Bakanlığı'nın, ülkemizde ASİE isimli aşı sonrası yan etki takip sistemi yerine daha etkin bir modeli kullanması, kurumsal web sayfasında BDK ile ilgili bilgilere yer vermesi, İTCK'nun web sayfasında ithal edilen aşılarla ilgili yapılan testler ve sonuçlarının belirli aralıklarla yer almasının sağlanması, bağışıklama politikalarına olan güven ve şeffaflık adına atılacak olumlu adımlardan bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction, Aim and Basic Information: The area that has been developed as a protective against some infectious diseases is one of the most studied and argued topics on medical science. Parents are not tolerant to adverse side effects associated with vaccination with healthy people, especially healthy babies, and this leads to vaccination questions. It is obvious that the causes of vaccination rejection in our country are well analyzed and known. Method: In this study, which is the determination of causes of vaccination rejection in our primary objective country, '' qualitative research methods '' which allow for a thorough and in-depth investigation of rare events and phenomena in the society have been used. Within the scope of our study, parental concerns about vaccinations were classified by analyzing the data obtained from semi-structured questions and interviews recorded with voice recorders in face to face interviews with 21 parents in 13 cities of our country. Findings: Parents participating in my work are concerned about many different reasons related to our vaccination and immunization policies, which are being discussed with an increasingly accelerated response. The findings we obtained from the research are classified under the headings of ''Insecurity '', ''Vaccine Efficacy-İmportance'', ''Decision-Making Processes-Basis'', ''Law-Ethics '', examples from some parents' thoughts were given. Insecurity is the main theme, almost alone having the most important cause of rejection causes of vaccination. Discussion: It is not possible to evaluate and discuss all the thoughts of the parents who participated in the study. It is necessary to know that the findings we have obtained in our study using qualitative working methods can not be generalized for our country. Conclusions and Recommendations: One feature of this study is the first research to use qualitative study methods to determine vaccine rejection causes in our country. xv There is a need for scientific work in our country to illuminate controversial issues related to vaccinations. It is possible to obtain full and proper informed consent prior to vaccination, such as health workers are at the beginning of any medical intervention, by closing the information gaps in the controversial issues related to the immunization program, vaccinations and vaccinations through training programs. When healthcare providers face a parent who refuses vaccination, they should not attempt to understand, judge and interfere with the cause of this decision by empathising, if possible, with the parent's inability to take such a decision and the difficulty of the process in which they live. If, however, health workers believe that they will not be able to provide health care to their parents and family, this relationship should be completed within the framework of ethical principles, after taking care of another healthcare worker. Health professionals should act with a sense of responsibility in the recommendations on immunization policies and vaccinations and should know that each vaccine has different characteristics (content, side effects, efficacy, safety, importance and necessity). Adverse effects on people's confidence in healthcare professionals should be taken into account when recommending or rejecting vaccinations in the same vein in bulk. Given the fact that having domestic vaccine production technology is also a topic that closely concerns our national security, serious steps taken in recent years regarding the domestic vaccine production should be completed as soon as possible and indigenous vaccines should be used in the immunization program of our country. The Ministry of Health has decided to use a more effective model instead of the side effect monitoring system after the ASIE named vaccination in our country, to give information about the BDK on the corporate web page, to ensure that the ITCK's tests and results related to the vaccines imported on the web page take place at certain intervals, are some of the positive steps to be taken in the name of trust and transparency in immunization policies.