Koroner arter hastalarında bypass greft cerrahisi öncesi ve sonrasında iskemi/reperfüzyon ile ilişkili mikroRNA ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigating microRNA expression levels associated with ischemia/reperfusion in coronart artery patients before and after coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 524696
- Danışmanlar: PROF. DR. MURADİYE NACAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Koroner arter hastalığı, koroner damarların tıkanması ile karakterize kardiyovasküler bir hastalıktır. Koroner damarların tıkanmasına bağlı olarak gelişen iskemik hasar kardiyak remodelling adı verilen hücresel ve moleküler birtakım olayların başlamasına neden olmaktadır. Pekçok organizmada post-transkripsiyonel olarak gen ifadesini düzenleyen mikroRNA(miRNA)'lar bu süreçte önemli role sahiptir. MikroRNA'ların miyokard enfarktüsü ve kalp hasarının önlenmesinde kardiyak belirteç olarak değerlendirilebileceği bildirilmektedir. Bu çalışmada koroner arter hastalarında bypass greft cerrahisi öncesi ve sonrasında iskemi/reperfüzyon ile ilişkili hsa-miR-21-5p, hsa-miR-199a-5p, hsa-miR-199b-5p, hsa-miR-320a-5p ve hsa-miR-181a-5p miRNA düzeylerinin kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya 46 hasta ve 48 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastalardan koroner bypass greft öncesinde ve bypass greftten 1 ve 24 saat sonra kan örnekleri alındı. MikroRNA düzeyleri real-time PCR ile saptandı ve delta Ct metoduna göre hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is a cardiovascular disease characterized by obstruction of coronary vessels. Ischemic damage caused by the obstruction of coronary vessels allows the initiation of cellular and molecular events called cardiac remodeling. In many organisms, microRNAs that regulate gene expression post-transcriptionally have an important role in this process. It is reported that microRNAs can be evaluated as cardiac markers in the prevention of myocardial infarction and heart damage. In this study, we aimed to compare levels of microRNAs associated with ischemia / reperfusion (hsa-miR-21-5p, hsa-miR-199a-5p, hsa-miR-199b-5p, hsa-miR-320a-5p, hsa-miR-181a-5p) between control group and coronary artery patients undergoing bypass surgery. 46 patients and 48 healthy volunteers were included in this study. Blood samples were taken from these patients before surgery, 1 and 24 hours after surgery. MicroRNA levels in blood samples were detected by RT-PCR and calculated by delta (ΔCt) method.