1985-2013 yılları arasında Türkiye ve dünya güzellerinin makyaj stillerinin incelenmesi
Analysing make up trends of the miss Turkey and miss world in years between 1985-2013
- Tez No: 524702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÇİLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Makyaj; kozmetiğin alt dalı olarak yüz ya da çevresini güzelleştirmek veya farklı bir görünüm vermek için kozmetik ürünlerle yapılan işlemleri kapsar. Güzelleştirme amaçlı makyajın, yüz ve göz şekline uygun olarak yapılması büyük önem taşır. Çeşitli dönemlerde makyaj modasının gösterdiği değişimlerle birlikte güzellik kavramı da değişiklik göstermektedir. Genellikle güzel olma isteği ile yapılması, güzellik kavramı ile birlikte güzellik yarışmalarını akla getirir. Bu çalışmada; 1985 ve 2013 yılları arasındaki Türkiye ve Dünya Güzellerinin makyajları ölçek dâhilinde incelenmiştir. Türkiye'de makyaj modasının geçirdiği evreler ve değişimler ile birlikte, bu değişimlerin güzellik yarışmalarına yansımaları ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda geleceğe yönelik makyaj modası eğilimlerine öneriler sunmak amaçlanmıştır. Verilerin toplanmasında, 28 yıllık süreçte Türkiye ve Dünya Güzellerinin çeşitli internet adreslerinden taçlı fotoğraflarına ulaşılmış, akademisyen desteği alınarak hazırlanan ölçek doğrultusunda veriler incelenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde, Türkiye ve Dünya Güzellerinin makyaj incelemeleri için hazırlanan ölçek sonucunda çıkan sonuçlar SPSS istatistik programına girilerek analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin her biri frekans ve yüzde olarak değerlendirilmiştir. Türkiye ve Dünya Güzellerinin makyajları arasında anlamlılık olup olmadığını belirlemek amacıyla Ki Kare testi yapılmıştır, veriler p = 0.05 anlamlılık düzeyinde incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; Türkiye ve Dünya Güzellerinin makyaj incelemelerinde dudak makyajlarının renk ve biçim incelemesi ile göz makyajlarında kontür uygulamalarının uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca güzellik yarışmalarında güzellere uygulanan makyajın, dönemin makyaj modasını yansıtmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Makeup, as a sub branch of cosmetics, involves the treatments completed with the cosmetic products in order to beautify or to create a different look on the face and on the surrounding areas. It is of great significance that the makeup aiming at beautifying should be done in an appropriate way suitable to the shape of the face and the eyes. Together with the changes in the makeup trends in different eras, the concept of beauty has also evolved. As organized in a way of reflecting beauty, together with the concept of beauty it brings beauty pageants to the minds. In this study, makeup of Miss Turkey and Miss World in the years between 1985 and 2013 is analyzed within the scope of the prepared scales. Together with the phases and the changes of makeup trends in Turkey, reflections of these changes on the beauty pageants are presented. In conjunction with this, it is aimed to propose suggestions on the future tendencies of makeup trends. During the data collection phase, the beauty crown pictures of the Miss World and Miss Turkey within the period of 28 years are reached on some internet sites and the data is analyzed in accordance with the prepared scales with the help of the academicians. During the data analyses phase; the results, gathered with the help of the scale prepared to analyse the makeup of Miss Turkey and Miss World, are entered to the statistical software SPSS. All the gathered data is evaluated on the basis of frequency and percentage. To identify whether there exists consistency between the makeup of the Miss Turkey and the makeup of the Miss World, Chi-squared tests are conducted. The data is analyzed at the statistical significance of p = 0.05. According to the findings of the study; as a result of the makeup analyses of Miss Turkey and Miss World, it is confirmed that there is consistency between the colour and shape of the lip makeup and as well as between the contouring in eye makeup. Additionally, it is concluded that the makeup done to the winners of the beauty pageants does not reflect the makeup trends of the respective era.