Kalbin sol ventrikül duvar hareket kusurunun kisa eğitim modülü ile acil tip asistanlarina belirlenmesi
Evaluation of the Left Ventriculer Wall Motion Defect by Emergency Resident with the Brief Training Module
- Tez No: 524703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ESAD TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kardiyovasküler hastalık grubu erişkin hastalıklar arasında mortalitede ilk sırada yer almaktadır. Acil servisler de göğüs ağrısı şikayeti ile ilk başvurulan merkezlerdir. Acil servislerde kullanımı gittikçe artan ultrasonun birçok tanıda yeri vardır. Ancak kardiyak ultrason(ekokardiyografi) halen sıklıkla kardiyologlar tarafınca yapılan bir tetkiktir. Akut koroner sendromlarda en kısa sürede tanı koyma gerekliliği vardır. Bu çalışmada hastaların ilk karşılandığı yer olan acil servislerde acil hekimlerinin ekokardiyografi yapabileceği vurgulanmıştır. Bu çalışmada 23 adet acil tıp asistan doktorunun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Önceden temel ultrason bilgisi olan hekimlere ekokrdiyografik video kliplerden oluşan 30 sorudan oluşan pretest yapılmıştır. Test sonrasında 30 dakikalık teorik ders verilmiştir. Daha sonra 30 sorudan oluşan postest yapılmıştır. 1 aylık süre sonunda ise 30 sorudan oluşan postest yapılmıştır. Tüm testler ekokardiyografik video içerikli sorulardan oluşmaktdır. Videolarda patoloji olup olmadığı, varsa; patolojinin yeri ve tipi sorulmuştur. Sonuçlar incelendiğinde pretest-postest arasında istatistiksel düzeyde anlamlı fark saptanmıştır. Pretest-sontest arasında da yine istatistiksel düzeyde anlamlı fark saptanmıştır. Kısa eğitim modülü sonrasında acil tıp asistan doktorlarının ekokardiyografi kullanımında belirgin bir düzelme olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler : hareket kusuru, ekokardiyografi, sol ventrikül, acil, pretest
Özet (Çeviri)
The cardiovascular disease group is the first in mortality among adult diseases. Emergency departments are the first centers for patients with chest pain. The increasing use of ultrasound in emergency services has a place in many diagnoses. However, cardiac ultrasound (echocardiography) is often performed by cardiologists. Acute coronary syndromes require diagnosis in the shortest time. In this study, it was emphasized that emergency physicians could perform echocardiography in emergency departments where patients were first met. In this study, 23 emergency medical assistant physicians participated. A pretest consisting of 30 questions composed of echocardiographic video clips was applied to physicians who had basic ultrasound information beforehand. After the test, a 30-minute theoretical course is explained. Afterwards, the postest consisting of 30 questions applied to the same physicians. At the end of the 1-month period, 30 questions were applied to the same physicians. All tests consist of questions with echocardiographic video content. If there is any pathology in the videos; place and type of pathology were asked. When the results were examined, a statistically significant difference was found between pretest and postest. There was also a significant difference between the pretest and posttest levels. After the short training module, it was concluded that there was a significant improvement in the use of echocardiography in emergency medical assistant doctors. Keywords : left ventricule, heart, echocardiography, pretest, training module