Doğu çitlenbiğinin (Celtis tournefortii L.) sıçanlarda oluşturulan bakır toksisitesi üzerine koruyucu etkisinin araştırılması
İnvestigation of the protective effect of oriental hackberry (celtis tournefortii) on copper toxicity in rats
- Tez No: 524714
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA TEMÜR, YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Bakırsülfat ile karaciğerlerinde toksisite oluşturulmuş sıçanlarda Doğu Çitlenbiğinin(Celtis tournefortii) koruyucu etkisine bakıldı. Otuz iki adet Wistar albino sıçanlar toplam dört gruba ayrıldı (n=8) (Kontrol, Bakırsülfat, Bakırsülfat+Celtis, Celtis). Kontrol grubundaki her bir fareye 28 gün boyunca 1 ml serum fizyolojik verildi. Bakırsülfat ve Bakırsülfat+Celtis grubundaki farelere ise 28 gün boyunca Ct ekstraktı bunun yanında Pazartesi ve Cuma günleri Bakırsülfat çözeltisi verildi. Celtis grubuna ise 28 gün boyunca Ct ekstraktı verildi. Aspartat Aminotransferaz (AST), Alanin Aminotransferaz (ALT), Laktat Dehidrojenaz (LDH), ve Alkalen Fosfataz (ALP) seviyeleri belirlendi. Ayrıca karaciğer dokusunda malondialdehit (MDA) içeriği, glutatyon (GSH) miktar tayini yapıldı. Yine Antioksidan antioksidan savunma sistemi parametrelerinden Superoksit Dismutaz (SOD), Glutatyon Peroksidaz (GPx) ve Katalaz (KAT) aktiviteleri ölçüldü. Bununla birlikte Total Antioksidan Seviyesi (TAS) ve Total Oksidan Seviyesi (TOS) de belirlendi. Elde edilen bulgulara göre BS grubunda AST, ALT, LDH ve ALP seviyeleri yükselmesine rağmen, BS+Ct grubunda düştü. Karaciğer dokusunda MDA ve TOS, BS grubunda istatistiki olarak artmakla birlikte BS+Ct grubunda azaldı. GSH ve TAS, BS grubunda anlamlı olarak azalırken BS+Ct grubunda anlamlı olarak artmıştır. Karaciğer dokusunda bulunan antioksidan enzimler SOD, KAT ve GPx aktiviteleri BS grubunda anlamlı olarak azalırken BS+Ct grubunda anlamlı olarak artmıştır. Elde edilen bu sonuçlara göre Ct bitkisinin terapötik olarak bakır zehirlenmelerine karşı koruyucu etkisi olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the protective effects of oriental hackberry (Celtis tournefortii) were evaluated in rats that were toxic to liver by copper sulphate. Thirty-two Wistar albino breed rats were divided into four groups (control, copper sulphate, copper sulphate+celtis, celtis). Each mouse in the control group received 1ml saline for 28 days. Copper sulphate and copper sulphate+celtis group mice were Ct extract for 28 days. And also, copper sulphate solution was given on Mondays and Fridays. Celtis group was given Ct extract for 28 days. Aspartate Aminotransferaz (AST), Alanin Aminotransferaz (ALT), Lactate Dehydrogenase (LDH) and Alkaline Phosphatase (ALP) lewels were determined. In addition, malondialdehyde (MDA) content, glutathione (GSH) content was determined in the liver. Again, Superoxide Dismutase (SOD), Glutathione Peroxidase (GPx) and Catalase (CAT) activities were measured in antioxidant defense system parameters. Total Antioxidant Level (TAS) and Total Oxidant Level (TOS) were also determined. According to the findings, although the AST, ALT, LDH and ALP levels increased in BS group, BS+Ct group decreased. MDA and TOS in liver tissue decreased statistically in BS group and BS+Ct group. GSH and TAS were significantly decreased in the BS group and significantly increased in the BS+Ct group. Antioxidant enzymes in the liver were significantly decreased in SOD, CAT and GPx activites in BS group, but increased significantly in BS+Ct group. According to these result obtained, Ct can be therapeutically protective against copper poisoning of plant.