Kentsel rekreasyon alanlarında hizmet kalitesinin ölçümü (Gaziantep örneği)
Measurement of service quality in urban recreation areas (Gaziantep example)
  1. Tez No: 524736
  2. Yazar: GÜLCEREN MISIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Değişen yaşam şartları nedeni ile iş imkânlarının şehirlerde fazla olması kente olan göçlerde artış yaşanmasına neden olmuştur. Kentlerde yaşanan bu artış ile bireylerin boş zamanlarını değerlendirmek için kullandıkları rekreasyon alanları da doğru orantılı bir şekilde artış göstermiştir. Gaziantep ili coğrafi konum nedeni ile sürekli göç almakta ve nüfusu artmaktadır. Bu nedenden dolayı da Gaziantep ilinde kentsel rekreasyon alanları yoğunluk göstermektedir. Bu bağlamda araştırmanın temel amacını Gaziantep ilinde yer alan kentsel rekreasyon alanlarını kullanan yerel halkın beklentileri ve algıları arasındaki farkın belirlenerek, hizmet kalitesinin ölçülmesi oluşturmaktadır. Bu araştırma, 2017 yılının Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Gaziantep ilinde kentsel rekreasyon alanlarına katılan 835 yerel halk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan hizmet kalitesi ölçeğinde yer alan sorulara açımlayıcı faktör ve doğrulayıcı faktör analizi uygulanmış ve sonrasında analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, kentsel rekreasyon alanlarını kullanan yerel halkın algılarının beklentilerinden yüksek olduğu tespit edilmiştir. Buradan hareketle, halkın Gaziantep ilinde yer alan kentsel rekreasyon alanlarından memnun olduğu söylenebilmektedir. Ayrıca, katılımcıların beklenen ve algılanan hizmet kalitesi ile öğrenim durumu, gidiş amacı ve ulaşım olanağı arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in the number of immigrants to the city has led to the fact that the changing living conditions and the employment opportunities in the cities are excessive. With this increase in urban areas, recreational areas used by individuals to evaluate their leisure time have also increased in a direct proportion. The population of Gaziantep is constantly getting immigration due to its geographical location. Because of this, urban recreation areas in Gaziantep province are showing intense density. In this context, the main purpose of the research is to measure the quality of service by determining the difference between the expectations and perceptions of local people participating in the urban recreation areas in Gaziantep. This research was conducted on 835 local residents who participated in urban recreation areas in Gaziantep province in June, July and August of 2017. Explanatory factor and confirmatory factor analysis were applied to the questions included in the quality of service quality used in the research, and analyzes were carried out afterwards. As a result of the research, it was determined that the local people participating in the urban recreation areas are higher than the expectations of the perceptions. From this point of view, it can be said that the people are satisfied with the urban recreation areas in the province of Gaziantep. It was also found that there was a statistically significant difference between the expected and perceived quality of service of the participants and the educational status, the purpose of going and the possibility of transportation.