Türkiye'de muhasebe meslek mensupları ile mükellefler arasında gerçekleşen etkileşimlerin vergi uyumu bağlamında incelenmesi
An analysis of the interaction between the accounting professionals and taxpayers in the context of tax compliance in Turkey
- Tez No: 524735
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN ÜYÜMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ÜNLÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de bulunan muhasebe meslek mensupları ile mükellefler arasında gerçekleşen etkileşimlerin vergi uyumu bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Bu temel amaç doğrultusunda derinlemesine bir betimlemenin yapılabilmesi için araştırma nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiş ve durum çalışması (case study) olarak desenlenmiştir. Araştırmada öncelikle vergi uyumuna ilişkin temel açıklamalar yapıldıktan sonra muhasebe meslek mensuplarına ilişkin yasal düzenlemelerden bahsedilmiştir. Ardından araştırmada kullanılan yönteme ilişkin bilgiler verilmiş ve elde edilen verilerin analizi ve yorumlanması aşamasına geçilmiştir. Araştırma verilerinin analizi, tümevarım analizi yoluyla bilgisayar destekli nitel veri analizi programı NVivo 11 Pro ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın son aşamasında ise elde edilen verilerinden ulaşılan bulgular araştırma soruları çerçevesinde yorumlanmıştır. Bu sayede mükelleflerin vergi uyumu üzerinde muhasebe meslek mensuplarının nasıl bir fonksiyonunun olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the interactions between the Turkish accounting professionals and taxpayers in terms of tax compliance. To be able to obtain an in-depth description of the current practices, the study employed a qualitative method designed as a case study. This study first focuses on the basic issues involved in tax compliance and then discusses the legislative regulations regarding members of the accounting profession. Afterwards, the research method used in the study is elaborated on and the analysis and interpretation of the collected data are presented. The analysis of the research data was carried out by using the NVivo 11 Pro computer-assisted qualitative data analysis program through inductive analysis. In the final section of the study, the findings based on the dataset are interpreted in light of the research questions. In this way, this study aimed to find out the potential effect of accounting professionals' actions on the tax compliance of taxpayers.