Gastroenteroloji poliklinik ve klinik hastalarında probiyotik kullanımının ve bilgi düzeylerinin araştırılması
An investigation of probiotic use and knowledge level of patients at gastroenterology clinics
- Tez No: 524739
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER GÖNCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı kliniklerine başvuran ve gönüllü olan bireylerin probiyotik ürünler hakkında bilgi düzeyini ve tüketim durumunu belirlemek amacı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu araştırmaya 44 yatarak tedavi gören hasta ile gastroenteroloji polikliniklere şikayetleri nedeniyle başvuran 99, toplam 143 birey katılmıştır. Hastaların % 58'i probiyotik kavramını daha önceden bilmemektedir. Probiyotik kavramını bildiğini ifade eden (n=60) hastaların %71,6 sı (n=43) kadındır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the level of knowledge and consumption status of the subjects who volunteered and applied to clinics of Gastroenterology Clinics of Ankara University Medical Faculty, İbni Sina Hospital. In this descriptive and cross-sectional study, 44 inpatients and 99 patients, who applied to gastroenterology outpatient clinics due to their complaints, participated in a total of 143 individuals. 58% of patients do not know the concept of probiotics before. 58% of patients do not know the concept of probiotics before. 71,6% (n = 43) of the females stated that they knew the concept of probiotic (n = 60).