Subklinik hipotiroiditli çocuklarda ağız sağlığı durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of oral health status of children with subclinical hypothyroidism
  1. Tez No: 524760
  2. Yazar: TUĞÇE KALİÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURAY TÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Subklinik Hipotiroiditli Çocuklarda Ağız Sağlığı Durumunun Değerlendirilmesi Amaç: Bu tez araştırmasında, subklinik hipotiroiditli çocuk hastaların ağız sağlığı durumunun değerlendirilmesi ve sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Araştırmaya 4-18 yaş aralığındaki 36'sı subklinik hipotiroiditli (deney grubu), 36'sı sağlıklı (kontrol grubu) toplam 72 çocuk dahil edildi. Annelerin eğitim düzeyi, çocukların cinsiyet, boy ve kilosu, karyojenik gıda alım sıklıklıkları, diş fırçalama sıklıklarının kaydedildiği anket formları dolduruldu. Araştırmaya dahil edilen çocukların ağız sağlığı durumunun belirlemek için dft/DMFT indeksi, gingival indeks, plak indeksi, CPITN indeksi kullanıldı. Ayrıca tükürük akış hızı, pH'sı ve tamponlama kapasitesi değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS Statisics 22 yazılımı kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Deney grubunun DMFT değerlerinin kontrol grubundan daha yüksek olduğu ancak aradaki farkın sadece 13-18 yaş grubunda istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p0.05). Ayrıca, tükürük parametreleri açısından da (tükürük akış hızı, pH ve tamponlama kapasitesi) gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı gözlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Oral Health Status of Children with Subclinical Hypothyroidism Aim: To assess and compare the oral health status of children suffering from subclinical hypothyroidism and healthy children. Materials and Methods: A total of 72 children, 36 with subclinical hypothyroiditis (experimental group) and 36 healthy controls (control group) were included in the study. The education level of mothers, gender, height and weight of children, frequency of cryogenic food intake, frequency of tooth brushing were recorded in the questionnaire forms. Dft / DMFT index, gingival index, plaque index and CPITN index were used to determine the oral health status of the children included in the study. In addition, salivary flow rate, pH and buffering capacity were evaluated. Statistical analyzes of the obtained data were performed using IBM SPSS Statisics 22 software. Results: It was determined that DMFT values of the experimental group were higher than the control group but the statistically significant difference was only in the 13-18 age group (p 0.05).