Expanded video: Creating an alternative reality through merging 360-degree video and Glitch art
Genişletilmiş video: 360 derece video ile Glitch sanatını birleştirerek alternatif bir gerçeklik yaratmak
- Tez No: 524782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDREAS TRESKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez 360-derece video ile Glitch Sanatının“Sanal Gerçeklik”formunda bir araya gelmesini incelerken aynı zamanda bir alternatif gerçeklik yaratmaktadır. Geli$en teknoloji ile birlikte Sanal Gerçeklik giderek gündelik hayatın bir parçası haline gelmeye ba$lamı$tır. Bu hızlı geli$im 360-derece videonun Sanal Gerçeklik olarak algılanmasına yol açmaktadır. Öte yandan video alanın di%er önde gelen konuslarından biri de olu$turmakta oldu%u farklı estetikle“Glitch”sanatıdır.“Reciprocal Reality”projesi video alanının iki önde gelen konusunu bir araya getirerek sanal gerçeklik deneyinimi yaratmaktadır. Öte yandan anlamı seyirciye bırakan ve sanatçı ile seyirci arasında gürültü ile ileti$im kuran bir eserdir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the merging of 360-degree video with Glitch Art in a form of 'Virtual Reality' experience while creating an alternative reality. The technological development in the field of Virtual Reality made it through daily life. However, this development causes problems such as misidentifying 360-degree video as VR. On the other hand, the rise of Glitch Art aesthetics, what makes it another hot topic of video field. Through merging Glitch Art and 360-degree video, 'Reciprocal Reality' project aims to create a VR-like experience while leaving the meaning of it to the spectator, at the same time creating a communication between the artist and the spectator via noise.