Sembolik etkileşimcilik ve çağdaş sosyal teori: Topluma yeni bakışlar
Symbolic interactionism and contemporary social theory: New perspectives on society
- Tez No: 524781
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmada, sembolik etkileşimcilik kuramının Amerikan sosyolojisinde ortaya çıkışı, teorik varsayımları ve toplum anlayışı ele alınmıştır. Sembolik etkileşimciliğin birey odaklı sosyolojik kuram olarak düşünülmesi ve hep teorik düzeyde araştırılması konuyu ele almamıza sebep oldu. Bu kuramın güncel durumlarının incelenmesine ihtiyaç duyduğumuz için mevcut sosyolojik birikimimiz temelinde konuyu araştırıp Türk sosyolojisinin gelişimine katkıda bulunmak istedik. Bu çalışmanın sosyolojik persfektiflerin daha iyi anlaşılması için katkı sağlayacak niteliğe sahip olması amaçlandı. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde Amerikan sosyolojisinin ortaya çıkışındaki tarihsel süreçler anlatılmaya çalışıldı. Ayrıca Amerikan sosyolojisinin ortaya çıkışı, kurumsallaşması, profesyonel yöne doğru ilerlemesinin tüm tarihsel boyutları ele alındı. Özellikle sembolik etkileşimciliğin ortaya çıkışındaki tarihsel koşullardan bahsedilmeye çalışıldı. Çalışmamızın ikinci bölümünde sembolik etkileşim kuramının gelişimine katkıda bulunan Goerge Herbert Mead, Herbert Blumer, Erving Goffman gibi ünlü sosyologların çalışmaları değerlendirildi. Böylece sembolik etkileşimciliğin tam bir resmi çizilmeye çalışıldı. Tezin son bölümünde sembolik etkileşimciliğe yönelik yapılan eleştiriler, bu kuramın diğer sosyolojik perspektifler ile olan ilişkisi, metodolojik yaklaşımları ve son zamanlarda bu sosyolojik yaklaşım üzerinde yapılmış çalışmalardan bahsedilmiştir. Genel olarak bu çalışmamızda, sosyolojide mikro ile makro arasında köprü kurmaya çalışan sembolik etkileşimciliğin bireysel durumlara odaklanmasının yanı sıra toplumsal meseleleri ele alma biçimleri değerlendirildi. Ayrıca bu kuramın pratik hayattaki birçok konuya uygulanabilir bir kuram olduğu gösterilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, it is aimed to discuss the emergence and theoretical assumptions of symbolic interactionism in American sociology, and as well as its current research situation. The main reason why we select the topic is that symbolic interactionism is considered as an individual-oriented sociological theory, and that it is always theoretically researched. We sought to make contribution to the development of Turkish sociology by studying this subject based on our current sociological knowledge. In this study, we planned to reexamine this theory in terms of its development history and current situation, as well as its new perspectives on society. In the first section of our thesis, the historical process of the emergence of American sociology was widely explained. In addition, institutionalization and professional progress of the American sociology was addressed. And we also explored the historical background of emergence of symbolic interaction spesifically. In the second part of our work, symbolic interactionist and their main works have been discussed. The main interactionist, such as Goerge Herbert Mead, Herbert Blumer and Erving Goffman were especically introduced and reevaluated. And we have tried to draw a whole picture of symbolic interactionism. In the last part of the thesis, criticism about symbolic interaction, its relationships with other sociological perspectives, methodological approaches and current studies were explored. In general, through studying this subject, we tried to build the bridge between the micro and macro sociology. It is our conclusion that symbolic interactionism is focused on individual situations as well as wide range of social issues. Symbolic interaction theory also has strong perspectives on society. Moreover, this theory is applicable to many subjects in practical life in a large extend.