XIX. yüzyıl İstanbul kültüründe Ramazan eğlenceleri
Ramadan entertainments in Istanbul folklore (19th century)
- Tez No: 524789
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, XIX. yüzyıl İstanbul kültüründe Ramazan eğlence, merasim ve âdetlerini konu edinmektedir. Çalışmamız boyunca, dönemin önemli mecmuaları ile arşiv kayıtlarından, yerli ve yabancı araştırma ve eserler ile seyyahların eserlerinden istifade edilmiştir. XIX. yüzyılın önemli gelişmelerinin Ramazan eğlence ve âdetlerine kuvvetli tesirleri olmuştur. Müslüman ve Gayr-i Müslim topluluklar arasındaki eğlence ve adetler arasındaki uyum varlığını muhafaza etmiştir. Ramazan öncesi ve sürecindeki şehrin iâşe temini hususunda ciddi hazırlıklar yapılmıştır. Ramazan boyunca halkın genel yaşantısına dair dikkat etmesi gereken meseleleri içeren tembihnâmeler ve hükümler yayınlanmıştır. Çalışmamızda, İstanbul'un Ramazan eğlence, âdet ve merasimleri 'konak ve saraylarda', 'sosyal mekânlarda' ve 'dini mekânlarda' ayrı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that Ramadan entertainments, customs and ceremonies in Istanbul folklore between 1800 and 1900. It's been benefited from the important journals of the period, archival records, researches and works of native and foreign authors and travellers. The significant occurences of the period effected Ramadan entertainment and rituals. The harmony of the entertainment and rituals between the Muslims and the NonMuslims continued its existence. A good many preparations were held for food supply and the admonitions expressing the issues which have to be paid attention by people were published during before and during Ramadan. In this thesis, Ramadan entertainments and rituals are argued by being classified as“mansions and palaces”,“social places”and“religious place”.