Erişkin hastada kalça kırığında uygulanan parsiyel kalça artroplastisi orta ve geç dönem sonuçları
Midterm and long term results of partial hip arthroplasty in adult patients with hip fractures
- Tez No: 524824
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İleri yaş grubunda gözlenen kalça kırıkları yüksek oranda mortalite ve morbiditeye neden olmaktadır. Bu kırıkların tedavisinde artroplasti yaygın olarak kullanılmaktadır. Artroplasti, erken yük verme ve mobilizasyon gibi avantajlara sahiptir.Bu çalışmada, erişkin hastada kalça kırığı tanısıyla parsiyel kalça protezi uygulanan hastaların orta ve geç dönem sonuçlarını belirlemeyi amaçladık. Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, Temmuz 2009- Nisan 2012 yılları arasında parsiyel kalça artroplastisi ile tedavi edilen 145 hastadan hastane kayıt sistemi ve görüntüleme sistemindeki aksaklıklar nedeniyle yirmidört hasta çalışmada değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, ASA skorları, yoğun bakım yatış süreleri, kan transfüzyonu miktarı, toplam yatış süresi, 5 yıl sonra hayatta kalanların Harris skorlarına göre kalça fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve kalça kırıklarının 5 yıllık mortalitesi analiz edildi. 5 yıl içinde vefat edenlerle 5 yıl sonunda yaşayanlar karşılaştırıldığında yaş, cinsiyet açısından anlamlı fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Hip fractures which seen in elderly patients cause high mortality and morbidity. Arthroplasty is widely used in the treatment of these fractures. Arthroplasty has advantages such as early weight bearing and mobilization. In this study, we aimed to determine the midterm and long term results of patients who underwent partial hip arthroplasty with hip fracture in adult patients. Twenty-four patients were evaluated among 145 patients who underwent partial hip arthroplasty at the Ufuk University Orthopaedic and Traumatology Clinic between July 2009 and April 2012 because of the hospital registry systems treated and the defects in the imaging system. Patient's demographic data, ASA scores, intensive care hospitalization periods, amount of blood transfusion, total length of hospitalization, survival after 5 years, assessment of hip functions according to Harris scores, and 5-year mortality of hip fractures were analyzed. Compared with those who died within 5 years and those who survived after 5 years, there were no significant difference in terms of age and gender.