Şeker pancarında farklı azot ve kükürt dozlarının verim ve verim öğeleri üzerine etkileri
Effects of nitrogen and sulphur doses on yield and yield components in sugar beet
- Tez No: 524828
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, farklı azot ve kükürt dozlarının şeker pancarının verimi ve şeker oranı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2017 yılında Eskişehir'in Alpu ilçesinde yürütülmüştür. Araştırmada azot dozları kontrol, 5, 10 ve 15 kg/da ve kükürt dozları 0, 25, 50 ve 75 kg/da olacak şekilde kullanılmıştır. Deneme, Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada kök çapı, kök boyu, kök ağırlığı, pancar verimi, şeker oranı ve şeker verimi ile toprak reaksiyonundaki (pH) değişimler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kök boyu ve şeker verimi kükürt dozlarından, kök ağırlığı ve pancar verimi ise azot dozlarından önemli şekilde etkilenmiştir. Artan azot dozları kök ağırlığını 1,32 kg'dan 1,59 kg'a, pancar verimini ise 8,61 ton/da'dan 10,04 ton/da'a yükseltmiştir. Azot ve kükürt dozlarının kök çapı ve şeker oranı üzerine etkisinin önemli olmadığı belirlenmiştir. En yüksek pancar verimi (11,17 ton/da) ve şeker verimi (147,5 kg/da) 15 kg N/da + 75 kg S/da uygulamasından elde edilmiştir. Toprak pH'sı 50 ve 75 kg S/da dozlarında azalmasına rağmen, bu azalış önemli bulunmamıştır. Sonuç olarak, şeker pancarında 15 kg/da azot dozunun önerilebileceği, kükürt uygulamalarının ise şeker pancarı verimi ve toprak pH'sı üzerine etkilerinin sınırlı düzeyde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of different doses of nitrogen and sulphur on beet yield and sugar content of sugar beet in the Alpu district of Eskişehir conditions in 2017. Nitrogen doses were used as control, 5, 10 and 15 kg/da and sulphur doses at 0, 25, 50 and 75 kg/da. The experiment was designed in a split plots of randomized complete blocks with four replicates. Root diameter, root length, root weight, root yield, sugar content, sugar yield and changes in soil reaction (pH) were investigated. The results of the research showed that root weight and sugar yield were significantly affected by sulphur doses and nitrogen doses considerably influenced the root weight and root yield of sugar beet. Increasing nitrogen doses improved the root weight from 1,32 kg to 1,59 kg and the root yield from 8,61t/da to 10,04 t/ha. No significant effects of nitrogen and sulphur doses on root diameter and sugar content were determined. The highest root yield (11,17 ton/da) and sugar yield (147,5 kg/da) were obtained from the application of 15 kg N/da + 75 kg S/da. Decreasing in soil pH at the doses of 50 and 75 kg S/da was found insignificant. It was concluded that the nitrogen dose of 15 kg/da should be recommended for high root yield in sugar beet while the limited effects of sulphur on root yield and soil pH were observed.