Moda reklamlarında cinsel çekiciliğin kullanımının tüketici tutumu üzerindeki etkisi : Nitel bir çalışma
Effect on consumer attitude on the use of sex appeals in fashion advertising: A qualitative study
- Tez No: 524945
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, reklamlarda kullanılan çekicilik türlerinden biri olan cinsel çekiciliğin, moda reklamlarında kullanılmasının tüketicilerin tutumu üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla mevcut literatür taranarak, cinsel çekicilik kullanım biçimleri ve etkileri değerlendirilmiştir. Yapılan nitel çalışma ile moda reklamlarında kullanılan düşük düzeyde cinsel çekiciliğin genel olarak reklama karşı tutumu pozitif yönde etkilediği, daha açık cinsel çağırışımların ise negatif yönde etkilediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of sex appeals, a type of attraction used in advertisements, specifically in fashion advertising, on consumer attitude. Present literature has been reviewed for this purpose evaluating types and impact of sex appeals use. By qualitative study, low level sex appeals used in fashion advertising has been found to generally impact attitudes positively and more explicit sex appeals is found to impact attitudes negatively.