İş hukukunda mobbing
Mobbing in labour law
  1. Tez No: 524944
  2. Yazar: PINAR SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Toplum yaşamı dahilinde iş hayatının başladığı andan itibaren aslında var olan, fakat oldukça yakın bir geçmişte dikkate alınarak, hukuki inceleme konusu yapılan mobbing, tacizin bir çeşididir. Mobbing kavramı, işyerinde psikolojik taciz, manevi taciz, psikolojik şiddet gibi çeşitli isimlerle anılmaktadır. Kavram olarak tanımladığımızda mobbing, bir işyerinde çalışan işçiye karsı işveren, alt işveren, diğer isçi veya işçiler ya da üçüncü kişiler tarafından sistematik bir şekilde uygulanan, anlık olmayıp bir sürece yayılan, isçiyi aşağılayarak, onuruna hakaret ederek, kişilik haklarını ihlal ederek sonuç olarak onu yıldırarak işyerinden uzaklaştırma amacı taşıyan saldırı faaliyetlerinin bütünüdür. Uluslararası kaynaklarda ve karşılatırmalı hukukta yer alan mobbing kavramı ile ilgili olarak hukukumuzda yakın zamana kadar doğrudan bir düzenleme bulunmamakla birlikte, Yüksek mahkeme içtihatlarında kabul edilmeye başlanmıştır. Nihayet 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu mobbing konusuna açıkça yer vermiştir. Mobbingin yol açtığı sonuçlar bakımından, Türk Ceza Kanunu'nun bazı maddeleri de uygulama alanı bulmaktadır. Çalışmamız dahilinde, mobbingin tanımı, unsurları, benzer kavramlarla karşılaştırılması, uluslararası hukuk ve yabancı ülke hukuklarındaki düzenlemeler ve Türk hukuk sisteminde yer alan düzenlemeler dahilinde mobbing kavramı incelenerek, açıklığa kavuşturulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Mobbing, a topic which has existed since the beginning of business life in community life, but has been worked on and taken into consideration recently, is a kind of harassment. The concept of mobbing is referred to various names such as psychological harassment, moral harassment, psychological violence in workplace. When we define it conceptually, mobbing are the offensive activities applied by employer, subcontractors, other workers or third parties and aimed at removing an employee from his/her workplace by systematically and progressively insulting, humiliating his/her dignity, abusing his/her rights and demoralizing him/her. Although there was no direct regulation in the Turkish legal system until recently the concept of mobbing was accepted by the judiciary. However in international sources and foreign legal systems, there are various regulations regarding mobbing. Finally the new Turkish Code of Obligations (Law No: 6098) has expressly set forth this concept. In terms of the consequences of mobbing, some articles of the Turkish Criminal Code apply. Within the scope of our work, the definition of mobbing shall be tried to be clarified by its comparison with similar concepts and analyzing regulations in international and foreign judicial systems as well as the ones in the Turkish legal system.