The effect of VMI implementation to supply chain costs: A case study in fmcg company
VMI uygulamasının tedarik zinciri maliyetleri üzerindeki etkisi: Hızlı tüketim ürünleri firmasında vaka analizi
  1. Tez No: 524948
  2. Yazar: IŞIL TURAN
  3. Danışmanlar: DR. AHMET CAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günlük tedarik zinciri aktiviteleri birçok farklı ve rutin görevler içerir. Bu görev ve görevlendirmeler işletmeyi işler kılmak ve üretilecek ürünün müşteriye doğru zaman, doğru adet ve doğru kalite değerlerinde ulaşması içindir. Bunun yanı sıra, işletmeler her zaman maliyet ve zaman azaltılması amaçlı iyileştirmeler fırsatları ararlar. Bu çalışmada, VMI (vendor managed inventory) sistemi ele alınmıştır. VMI, müşteri stoklarının tedarikçi tarafından yönetilmesi anlamına gelir. VMI sistemi tedarik zincirinin malzeme planlama fonksiyonuna, tedarikçi-müşteri ilişleri açısından yeni bir bakış açısı getirir. VMI sisteminde, tedarikçi tarafına tüm gerekli sistem altyapısı tanımlanır ve ilgili ERP yazılımları yüklenir. Tedarikçinin müşteri yerine bu yazılımları da kullanarak stoğu daha etkin bir şekilde yönetmesi, toplam tedarik zinciri envanteri ve maliyetinin azalması beklenir. VMI modelini uygulamak için hızlı tüketim ürünleri grubunda faaliyet gösteren bir sigara üretim tesisi seçilmiştir. Sigara üretiminde kullanılan (tütün haricinde) bir malzeme seçilmiş ve 3 ayrı matematiksel model ile satın alma aktivitesi simüle edilmiştir. İlk aşamada son müşteri ihtiyacı üzerinden müşteri modeli çalıştırılmış, ardından müşteri modelinden elde edilen sipariş miktarları talep olarak kullanılmak koşulu ile tedarikçi modeli çalıştırılmıştır. Son aşamada VMI sistemi modellenerek, tüm tedarik zinciri tek bir modelde aktarılmıştır. Model, aynı özelliklere ve yıllık ihtiyaca sahip 2 ayrı malzeme için ayrı ayrı çalıştırılmıştır. VMI sisteminin uygulanması ile %21'e varan oranda toplam maliyet azalışı ve %48'e varan oranda toplam yıllık envanter düşüşü tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In the daily activities of supply chain, there are several different and regular tasks, duties to keep the business active and provide the finish good to customer in the correct time, with the correct quantity and aligned with the quality specifications. However, companies are always looking for the opportunities to improve the systems by cost and lead time reduction. In this article, VMI (vendor managed inventory) is taken into consideration for procurement activities. This system brings a new approach to supply chain with the collaboration of customer and supplier. In VMI system, by installing all required information system and ERP software to supplier's system, it is expected to improve the efficiency of the supply activities while reducing total supplier chain inventory and cost. Tobacco industry is chosen to model the VMI system in related material planning department. One cigarette NTM's (non-tobacco material) supply activity is modeled with three stages in a worldwide tobacco company. In the first stage customer demand is simulated in order to obtain ordering quantity per month. Then in the second stage; ordering quantity is used as a demand of supplier in order to obtain production volumes per month. In the last stage system is considered as one with the VMI application and whole material planning activity is simulated. When these two systems are compared as VMI and non-VMI, it is proved that VMI application provides total supply chain inventory reduction up to 48% and total cost reduction up to 21%. Additionally, the model is run with two different NTM in the same category which has different requirement distribution in 1 year.