Bankaların, sosyal sermayesi güçlü işgören kayıplarına karşı tutumu: GAP bölgesi örneği
The attitude of banks towards the loss of powerful employees in social capital: GAP region example
  1. Tez No: 524953
  2. Yazar: EMEL ŞENBAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMA ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Güvene dayalı karşılıklı ilişkiler olarak ifade edilen sosyal sermaye fiziki sermaye kadar önem arz etmekte ve belirlenen hedeflere ulaşmak için seçkin kulüp, dernek, üyelikler, tanıdık siyasi veya bürokratik kişiler, aile ve arkadaşlıklar sosyal veya dini aktiviteler gibi bağlarla var olmaktadır. Dolayısıyla günümüz ekonomik koşulları, teknolojik avantajlar ve sosyo-kültürel gelişmeler ile birlikte düşünüldüğünde, sosyal sermayenin kişi, kurum ve ülkeler için her açısından rekabet avantajı sağlayacağını söylemek mümkündür. Önceleri işgücü piyasasına girebilmek çetin ve kalifiye olmayı gerektirirken şimdilerde ise sosyal çevre kişiye önemli bir fark yaratmaktadır. Çalışanların sahip oldukları sosyal çevre, bireylerin iş hayatındaki başarısını arttırdığı gibi iş yerinin de piyasa içerisindeki başarısını ciddi oranda etkilemektedir. Sosyal çevresi güçlü olan bireyler bulundukları yerlere maddi, manevi katkılar sağlarken yokluklarıyla söz konusu yerlerde bir takım kayıplara sebep olabilmektedirler. Bu çalışma ile sosyal sermayenin ölçümüne duyulan ihtiyaçtan hareketle bankaların sosyal sermaye bilinci ve sosyal sermayesi güçlü işgörenlerin işten ayrılmaları durumunda doğabilecek risklere karşı tutumunun araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında GAP bölgesini temsilen Diyarbakır Gaziantep ve Şanlıurfa'da faaliyet gösteren bankalardan anket aracılığı ile toplanan verilere keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Anket çalışması sonucunda elde edilen bulgulara göre genel olarak, bankalarda sosyal sermaye algı düzeyinin yüksek olduğu, sosyal sermayenin işgörenlerde iş tatmini sağladığı ve bunun bankaya artı değer kazandırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca bankaların sosyal sermayesi güçlü işgörenlerin işten ayrılmaları durumunda oluşabilecek risklere karşı belirlemiş oldukları tedbir ve yaptırımlar ile işgörenlerin sosyal sermaye düzeyi arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social capital that expressed as trust-based mutual relations is as important as physical capital and exists with bonds as distinguished club, society, community memberships, familiar political or bureaucratic persons, family and friends social or religious activities to reach the specified goals. Therefore, it is possible to say that social capital will provide competitive advantage for people, institutions and countries in all respects when considered together with today's economic conditions, technological advantages and socio-cultural developments. Before, it is difficult to enter the labor market and it is necessary to be qualified, but now the social environment makes an important difference. The social environment in which employees have a great influence on the success of the workplace in the market as well as the success of the individual in the business life. Individuals with a strong social environment, while providing financial and moral contributions to their places, can cause a number of losses in those places. With this study, it is aimed to investigate the attitudes towards risks that may arise in the event that banks are separated from social capital consciousness and social capital strong employees by the necessity of measuring social capital. Within the scope of the research, exploratory and confirmatory factor analysis, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were applied to the collected data from the banks operating in Diyarbakır Gaziantep and Şanlıurfa to represent the GAP region. As a result of the questionnaire survey, in general, the level of perception of social capital in banks is high, social capital provides job satisfaction in occupations and it has been found to have added value to the bank. Also, in the event that social capital is separated from strong businessmen, it is concluded that there is a meaningful relationship between measures taken by banks against possible risks and the level of social capital of businessmen.