Strategies for entering Chinese market and an analysis of global companies
Çin pazarına giriş stratejileri ve global şirketlerin analizi
  1. Tez No: 524966
  2. Yazar: AHMET SAMİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çin ekonomisi, 1980 yılından bu yana başlattığı reform hareketleri ile hızlı büyüme göstermiş, 2010 yılında Japonya'yı geçerek ABD'den sonra nominal GSYİH bakımından ikinci en büyük ekonomi ve 2014 yılında satın alma paritesi değerinde Amerika'yı geçerek dünyanın en büyük ekonomisi olmuştur. Bu süreçte ihracata dayalı büyüme modelini benimseyen Çin, 2008 yılı dünya finans krizi ve Çin'de yükselen üretim maliyetleri neticesinde ihracat pazarlarında daralma yaşamıştır. Bu nedenle Çin hükümeti artık ihracata dayalı büyüme modelinin sürdürülemeyeceğini anlamış ve iç tüketime dayalı büyüme modelini benimsemiştir. Tüm bu gelişmeler Çin'in önümüzde ki dönemde artık daha fazla ithalat yapacağının kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, ülkemizde Çin hakkında bilgi eksikliğinin olmasından yola çıkılarak, geniş perspektifle Çin'in ekonomik gelişiminin temelleri Çin tarihi ile ele alınmış, pazara girecek Türk şirketleri için Çin'in coğrafi, demografik ve politik yapıları hakkında detaylı bilgi verilmeye çalışılmıştır. Çin ekonomisinin bel kemiğini oluşturan büyük ve gelişen şehirler hakkında bilgi verilmiş, bu şehirlerde görülen gelişimin tüketime nasıl yansıdığı ve Çin pazarına neden girilmesi hakkında bilgi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Chinese economy has grown rapidly with the reform movements that initiated since 1980, as a result of this in terms of nominal GDP China surpassed Japan in 2010 become the second largest economy after the US, and in terms of GDP purchasing power parity, in 2014 China has surpassed the US economy and become the world's largest economy. China, which adopted the export-based growth model in this process, faced shrinkage in export markets due to the 2008 world financial crisis and the rising production costs in China. For this reason, the Chinese government has adopted the domestic consumption-based growth model, which means that the export-based growth model can no longer sustain. All these developments show that China will inevitably have more imports in the coming period. In this study, due to lack of information in Turkey about China and its market, it is tried to be given detailed information for the Turkish companies about economic and political history and it effects to China's economic development, political structure and the geographical, demographics and political structures of China. The information about the large and developing cities that make up the backbone of the Chinese economy was given and how the development in these cities reflected the consumption and provided information of the reasons to enter to Chinese market.