Lise öğrencilerinde azim, mutluluk ve umutsuzluğun yaşam doyumları ve akademik başarılarına etkisi
The effect of grit, happiness, hopelessness on life satisfaction and academic achievement in high school students
  1. Tez No: 524979
  2. Yazar: ORHAN YONCALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinde azim, mutluluk, umutsuzluğun onların yaşam doyumu ve akademik başarılarına etkisini araştırmaktır. Araştırma, korelasyonel yordama modelinde bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Ankara ili sınırlarında lise öğrenimine devam eden 401'i kız 390'ı erkek olmak üzere 791 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Kısa Azim Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılarak 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi boyunca toplanılmıştır. Verilerin analizinde en genel yapısal eşitlik modeli olan hibrit modelden faydalanılmıştır. Analizler sonucunda, azim değişkeninin mutluluk ve umutsuzluk aracı değişken olarak kullanıldığında öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisinin %7 olduğu, azim değişkeninin mutluluk aracı değişken olarak kullanıldığında öğrencilerin yaşam doyumları üzerindeki etkisinin %41 olduğu, azim değişkeninin umutsuzluk ve mutluluk aracı değişken olarak kullanıldığında öğrencilerin yaşam doyumlarını üzerindeki etkisinin %17 olduğu, mutluluğun umutsuzluk aracı değişken olarak kullanıldığında öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisinin %17; yaşam doyumları üzerindeki etkisinin ise %38 olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the influence of grit, happiness, hopelessness on life satisfaction and academic achievement in high school students. The research is a study in the predictive correlational model. The sample of the study consists of 791 high school students, 401 of whom are girls and 390 of whom are boys, who continue to their high school education in Ankara. Data were collected during the Spring Semester of 2016-2017 Education Year using the Personal Information Form prepared by the researcher, Grit Scale Short Form, Oxford Happiness Scale Short Form, Beck Hopelessness Scale and Life Satisfaction Scale. The most general structural equation model, hybrid model was used in the analysis of the data. As a result of the analysis, it was observed that the participants' grit, when happiness and hopelessness were used as mediating variables, affected their academic success at the rate of 7 % and their life satisfaction at the rate of 17 %. The participants' grit, when happiness was used as a mediating variable, had a significant effect on the students' life satisfaction at the rate of 41 % and their happiness, when hopelessness was used as a mediating variable, affected their academic success at the rate of 17 % ; their life satisfaction level at the rate of 38%.