1-2 santimetre arası böbrek taşlarının tedavisinde ESWL, fleksible URS ve mini PNL prosedürlerinin başarı,komplikasyon ve hayat kalitesi açısından karşılaştırılması: Randomize prospektif bir çalışma
Comparison of SWL, flexible-URS and mini-PNL treatmentmodalities for 1-2 CM kidney stones, in terms of operationsuccess, complication rates and patients' quality of life;A prospective randomized study
  1. Tez No: 525003
  2. Yazar: MUHAMMET BURAK ÜÇPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREFBAŞAL, UZMAN AKİF ERBİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç : Böbrek taşı saptanan ve taş boyutu 1-2 santimetre arasında olan hastaların tedavisinde uygulanabilecek olan ESWL, f-URS ve mini PNL tekniklerinin başarı, komplikasyon oranları ve hastaların hayat kalitesine olan etkilerini incelemek. Gereç ve Yöntem : Nisan 2018 ile Kasım 2018 arasında kliniğimize başvuran, 1-2 cm arası böbrek taşı tanısı alan hastalar, dahil edilme ve dışlanma kriterleri dikkate alınarak çalışmaya dahil edilmiştir. Örneklem büyüklüğü hesaplandıktan ve blok randomizasyon işlemi gerçekleştirildikten sonra, her grupta 25'er hasta olacak şekilde 75 hastanın çalışmaya dahil edilmesi planlandı. Hastalara, belirlenen işlemler uygulanmadan önce Kısa Form-36 anketini doldurmaları istendi. İşlem detayları, başarısı, işlem süresi, işlem sonrası hastanede yatış süresi, komplikasyon detayları değerlendirmeye alındı. Hastalardan, 1. ay kontrollerinde tekrar Kısa-Form-36 anketi doldurmaları istendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 75 hastanın tüm verileri analiz edildi ve kıyaslandı. Demografik veriler kıyaslandığında hastaların cinsiyetleri, yaşları, vücut kitle indeksleri, mevcut komorbiditeler ve taş özellikleri açısından anlamlı fark saptanmadı. ESWL'nin taşsızlık oranı (%56), mini-PNL (%80) ve f-URS (%72) işlemlerine oranla daha az olarak saptandı ancak fark istatiksel olarak anlamlı değildi (p:0.299).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the differences between SWL, f-URS and mini-PNL techniques for the treatment of kidney stones between 1-2 cm, in terms of operation success, complication rates and patients' quality of life. Materials and Methods: Patients who were diagnosed with 1-2 cm kidney stone and matched the inclusion criteria between April 2018 and November 2018 were included in the study. After calculating the appropriate sample size and applying block randomization, inclusion of 75 patients were planned, 25 for each group. Patients were asked to complete Short Form-36 (SF-36) questionnaire before the application of procedures. Procedure details and duration, duration of hospital stay and complication details were recorded. Patient were asked to complete a second SF- 36 questionnaire on 1 st month follow-up. Results: Datas of 75 patients, who were included in the study, were analysed and compared. When demographical datas were compared, no difference was detected in terms of sex, age, body mass index (BMI), comorbidities and stone characteristics. Complete stone clearance rates in ESWL, mini-PNL and f-URS groups were 56%, 80% and 72%, respectively. However, this difference could not reach statistical significance (p:0.299). When quality of life parameters were compared, ESWL procedure caused a significant increase in 'vitality' parameter.