Türkiye'de 11-16 yaş arası çocuk ve gençlerin spora katılım sürecinde karşılaştıkları engellerin incelenmesi
Examining the obstacles that children and the young between the ages of 11-16 encounter in the process of participation in sports in Turkey
- Tez No: 525024
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de 11-16 yaş arası çocuk ve gençlerin spora katılımındaki engellerin incelenmesi amaçlanmıştır. Spora katılımın önündeki engelleri belirlemek amacıyla bir anket formu oluşturulmuştur. Anket formu öncelikle 100 kişiye pilot uygulama kapsamında uygulanmış, veriler SPSS istatistik paket programına girilmiş ve güvenirlik analizi gerçekleştirilmiştir. Anketin güvenirliği yüksek çıktıktan sonra örneklem grubundaki 1000 kişiye uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; çocuklar ve gençler en çok ilkokul ve ortaokul döneminde, okul takımlarında spora başlamaktadırlar. Çocuklar ve gençlerin spora başlamalarında en çok beden eğitimi öğretmenlerinin katkısı olmuştur. Kendi istekleriyle sağlık ve formlarını korumak için spor yapmayı tercih ettiklerini, en çok derslerin yoğunluğundan spora vakit ayıramama konusunda bir zorluk yaşadıklarını ve spor yapmalarını en çok engelleyen durumların dışsal faktörler olduğunu ifade etmişlerdir. Bununla birlikte düzenli spor yapan katılımcıların büyük çoğunluğu üzerinde sporun olumlu etkileri görülmüştür. Spor yapan katılımcıların, psikolojik açıdan gelişimi olumlu yönde desteklendiği belirlenmiştir. Özellikle kişilik ve benlik saygısının olumlu gelişimi ve sosyal becerilerin kazanımı gibi kazançlar elde ettikleri görülmektedir. Araştırmaya katılan düzenli spor yapan çocuk ve gençlerin anne-baba eğitim düzeyi ve ailede spor yapan birinin olması durumunun onların düzenli spor yapma durumları üzerindeki etkisine bakıldığında; düzenli spor yapma oranında direkt etkisi olduğu görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine barriers to sport participation of children and young people aged 11-16 in Turkey. A questionnaire was formed to identify the factors that prevented participation in the sport. The questionnaire was first applied to a total of 100 people within the pilot application. Then, the data were entered into the SPSS statistical package program and the reliability analysis was performed. After the questionnaire's reliability was high, it was applied to 1000 people in the sample group. The collected data were analyzed in the SPSS program. According to research findings; children and adolescents mostly started sports in elementary school. The students mostly started to play sports on the school team. Physical education teachers have contributed most to the participation of children and young people in the sporting activities. Participants want to do sports, because they want to protect their health and their forms. The result take time. They have difficulty in this. According to participants, the biggest obstacle are external factors. Nevertheless, positive effects of sports have been seen on the majority of regular sports students. Participants in sports activities (especially psychological development) were supported positively. In particular, they seem to have achieved gains such as positive development of personality and self-esteem and social skills. Regarding the effect of regular sports participants, parental education level and the presence of someone engaged in sports with the family on regular sporting situations; the level of education of the parents or the sportsmen in the family is not directly affecting by the regular sporting rate of the students.