Mesafeli sözleşmelerde tüketicinin cayma hakkı
Consumer's right of withdrawal in distance contracts
  1. Tez No: 525025
  2. Yazar: BAŞAK BENLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojik gelişmelerin artması ve yaygınlaşmasıyla birlikte tüketicilerin ihtiyaçlarının daha konforlu bir şekilde karşılanmasına yönelik olarak, uzaktan iletişim araçları vasıtasıyla mal satımı ya da hizmet sunumu yapan satıcı ve sağlayıcılar ile sözleşmenin diğer tarafı olan tüketiciler arasında her geçen gün daha da artan şekilde mesafeli sözleşmeler akdedilmektedir. Çalışmamızda, hukuken daha güçlü konumda bulunan satıcı ve sağlayıcılar ile yüz yüze gelmeyen tüketicinin, mesafeli sözleşmenin kurulma anına kadar malı görerek karar verme imkânı bulunmaması nedeniyle sözleşmeyi oluşturan iradesini geri alabilmesinin sağlanması ve yapmış olduğu işlemi ayakta tutup tutmayacağına karar verme imkânının gözetilmesi amacıyla getirilen cayma hakkı incelenmiştir. Mesafeli sözleşmelerin, bilhassa mesafeli sözleşmelerde cayma hakkının, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve bunlara bağlı ikincil mevzuatta yer alan düzenlemeler ve genel hükümler açısından değerlendirilmesine gayret edilmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak mesafeli sözleşmeler, mesafeli sözleşmelerde satıcı veya sağlayıcının ön bilgilendirme yükümlülüğü ile mesafeli sözleşmelerde cayma hakkı, hukuki niteliği ve benzer kurumlardan farkları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise mesafeli sözleşmelerde cayma hakkının kullanımı incelenmiş ve cayma hakkının kullanılamayacağı haller aktarılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise cayma hakkının kullanılmasının hüküm ve sonuçları aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase and spread of technological developments, distance contracts are increasingly becoming more important in our daily life in order to be able to meet the needs of consumers. It is concluded that every passing day, these distance contracts that are made between the seller or provider and the consumer are significantly increasing. The aim of our study is to examine distance contracts signed between consumers and a seller or provider. Consumers of remote shopping who sign distance contracts are faced with the disadvantage of not being able to examine the purchased item's quality and properties until they receive it first hand. This thesis examines consumer's rights to withdrawal by analyzing distance contracts. This work evaluates distance contracts, especially consumer's rights to withdrawal in distance contracts for the Law on the Protection of Consumer, secondary legislation attached to them, and general provisions. This study consists of three chapters. In the first chapter, the definition of distance contracts, pre-informing obligation for seller or provider and the right of withdrawal in distance contracts, also the characteristics and legal nature of the right to withdrawal are emphasized. In the second chapter, the use of right of withdrawal in distance contracts and limited situations where the right of withdrawal can not be used are examined. And in the third chapter, try to explain certain provisions and consequences of using the right of withdrawal in distant contracts.