Marka hakkının sona ermesi
Dissolution of trade marks rights
- Tez No: 525029
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NECİP ORTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde insanların ekonomik,siyasi,iletişim ve sosyal açıdan birbirine yakınlaşması sonucu dünya adeta bir bütün olma yolunda ilerlemektedir.İletişim ve bilgi teknolojisindeki bu hızla ilerleme paralelinde küreselleşmeyi meydana getirmiştir.Bunun sonucunda insanlar dünyanın bir ucundan diğer ucuna çok rahat bir şekilde bilgi alışverişinde bulunabilmektedir. Özellikle ekonomi alanındaki gelişmeler neticesinde işletmeler serbest piyasaya açılmakta bu da sürekli gelişmekte ve genişlemekte olan devasa bir pazar ayağının oluşmasına neden olmaktadır. Bu büyük ve küreselleşmiş ticari hayatta faal olarak var olabilmenin temel koşulu ise etkin ve etkili şekilde ticari faaliyette bulunmaktır.Bu bağlamda işletmelerin piyasa rekabetindeki kaderini yarattıkları marka imajı belirlemektedir.Günümüzde bir markanın tüketici nezdinde iyi izlenim bırakması, mal ve hizmetlerin sunumuna,kalitesine,güvenilir ve ulaşılabilir olmasına bağlıdır. Markaların bu denli önem kazanması uluslararası alanda yapılan çalışmaları hızlandırmıştır. Bugün dünyanın her yerinde mal ve hizmetlerin tanıtımında büyük rol oynayan markaların etkin ve etkili şekilde korunması için çalışmalar yapılmaktadır. Markanın korunması özellikle marka hükümsüzlüğü başta olmak üzere marka üzerindeki hakkın sona erme şekli açısından da önemlidir. Çalışmamızda marka hakkının sona ermesi 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu çerçevesinde ele alınmıştır.Marka hakkının sona ermesi ,mevzuatta yer alan sebeplerin varlığı halinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından sicile kayıtlı olan markanın sicilden terkin edilmesi yani marka hakkının ortadan kaldırılmasıdır. Marka üzerindeki haklar 4 halde sona ermektedir. Bunlar marka sahibinin iradesinden kaynaklı olabileceği gibi onun iradesine dayanmayan sebeplerden kaynaklı da olabilir.Markanın yenilenmemesi ve marka hakkından vazgeçme marka sahibinin iradesinden kaynaklı sona erme halleri iken;markanın hükümsüzlüğüne karar verilmesi ve markanın iptal edilmesi ise marka sahibinin iradesinden kaynaklanmayan sona erme halleridir. Tezimizin içeriği ise bu hallerin incelenmesinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Currently, as a result of people getting closer to each other in terms of economical, political and social aspects the world proceeds in becoming unitary. In parallel with this rapid progress on communication and information technology, globalization has occurred. Consequently, people can easily exchange information all over the world. Particularly due to the developments in the field of economy, establishments get into the free market and this leads to a huge market which constantly develops and grows. Primary condition of existing operatively in this large and globalized commercial life is carrying out commercial activities actively and effectively. In this regard, the fate of the establishments in market competition is determined by the brand image they create. In our day, making a good impression of a brandon consumers depends on the presentation, quality and reliability and accessibility of the goods and services. Brandshave gained such an importance that it accelerated the studies carried out in the international field. Today, in order to protect actively and effectively the brands playing an important role in the introduction of the goods and services, studies are carried out all over the world. Protection of the trademark is important with regard to the way in which the trademark right have been terminated and especially to the trademark nullity. In our study, termination of the trademark right is discussed in the framework of Industrial Property Law No.6769 In case of presence of reasons found in the regulation, termination of the trademark right is the cancellation of the registered trademark, in other words, abolishment of the trademark right by Turkish Patent and Trademark Office. Trademark rights terminate in 4 circumstances. These can result from the trademark holder's will and also the reasons that don't depend on the trademark holder's will. While the non-renewal of the trademark and waiving of the trademark right are the termination circumstances derived from the trademark holders will, decision on the trademark nullity and cancellation of the trademark are the termination circumstances which are not derived from the trademark holder's will. The scope of our paperconsists of studying these circumstances.