Marka hakkının sona ermesinin marka lisans sözleşmelerine etkisi
The effect of termination of trademark right on trademark license agreements
- Tez No: 878479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FATİH CENGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çağdaş ticaret hayatının rekabetçi koşulları içerisinde marka lisans sözleşmeleri önemli bir yere sahiptir. Marka sahipleri lisans sözleşmesi yoluyla bir yandan edindikleri lisans bedeli ile pasif gelir elde etmekte, bir yandan da markalarının tüketici nezdinde tanınırlığını artırarak reklam bedeli ödemeye gerek kalmaksızın markanın piyasadaki tedavülünü artırmak suretiyle reklamını yapmaktadır. Lisans sözleşmeleri aynı zamanda markanın yurt dışı pazarlarına girmesi ve farklı ülkelerde de tanınabilmesi bakımından marka sahipleri için avantaj sağlamaktadır. Açıklanan yönleriyle marka lisans sözleşmeleri marka sahibine sağladığı yararlar bakımından ticari yaşamda sık karşılan bir sözleşme türüdür. Bu çalışmanın amacı marka lisans sözleşmelerinin marka hakkının sona erme hallerinin meydana gelmesi durumunda nasıl etkileneceği sorusuna yanıt bulmaktır. Çalışmanın önemi sona erme sebebiyle konusuz kalan marka lisans sözleşmesinin akıbeti konusunda uygulamacılar için çözüm üretmektir. Marka hakkının her bir sona erme halinin“hakkın sona erme hali”olarak kendi özelliği ve hangi sözleşmesel evrede veya kurulmuş bir sözleşmenin hangi aşamasında meydana geldiği doğuracağı sonuçlar bakımından farklılık yaratabilecektir. Bu bağlamda marka hakkının sona erme hallerinin marka lisans sözleşmeleri üzerindeki etkisini incelemek ve konu hakkındaki belirsizlikleri ortadan kaldırmak zorunluluğu hasıl olmuştur.
Özet (Çeviri)
Trademark license agreements have an important place in the competitive conditions of contemporary commercial life. Trademark owners, on the one hand, earn passive income from the license fee they obtain through the license agreement, and on the other hand, they advertise their brands by increasing their recognition among consumers and increasing the circulation of the trademark in the market without having to pay advertising fees. License agreements also provide advantages for trademark owners in terms of the trademark entering foreign markets and being recognized in different countries. With the aspects explained above, trademark license agreements are a type of agreement frequently encountered in commercial life in terms of the benefits they provide to the trademark owner. The aim of this study is to find an answer to the question of how trademark license agreements will be affected in case of trademark right termination. The importance of the study is to produce a solution for practitioners regarding the fate of the trademark license agreement, which remains irrelevant due to termination. Each termination of the trademark right may differ in terms of its characteristics as the“termination of the right”and the contractual phase or stage of an established contract in which it occurs and the consequences it will have. In this context, it has become necessary to examine the impact of trademark right termination on trademark license agreements and to eliminate uncertainties on the subject.