Markanın hükümsüzlüğü ve marka hakkının sona ermesi
Invalidity of trade marks and dissolution of trade marks rights
  1. Tez No: 254566
  2. Yazar: MUTLU AYDIN GÜNEŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NECİP ORTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde, hızla gelisen ekonomik hayatın sonucu olarak markaların insan yasamı içinde ki önemi de artmıstır. Bu çerçevede marka hukukunun uygulama alanı da genislemistir. Marka davaları içinde ise markanın hükümsüzlügü ve marka hakkının sona ermesi büyük bir pay sahibi olmustur. Bu nedenle bu tez çalısması markanın hükümsüzlügü ve marka hakkının sona ermesi üzerine yapılmıstır. Tez çalısmamızın esasını teskil eden markanın hükümsüzlügü ve marka hakkının sona ermesi öncelikle kanuni düzenlemeler , doktirin, yargıtay kararları çerçevesinde ele alınarak degerlendirilmistir. Ayrıca Türk marka hukukunun dayanagı olan 40/94 sayılı tüzük ile 89/104 sayılı yönerge'nin ilgili hükümlerinden de istifade edilmistir. Bu kapsam da tez çalısmamız giris , iki bölüm ve sonuç kısımlarından olusmaktadır. Birinci bölümde; markanın tanımı , unsurları, marka hakkının hukuki niteligi ve Türk marka hukukunda marka hakkının kazanılmasına iliskin sitemler incelenmistir. ikinci bölümde ise markanın hükümsüzlügü ve marka hakkının sona ermesi ayrıntılı olarak incelenmistir. Markanın hükümsüzlügü konusunda özellikle marka olabilecek isaretler ile mutlak ve nisbi red nedenleri ile markanın tescilinden sonra ortaya çıkan hükümsüzlük sebepleri örnekler verilerek açıklanmıstır. Marka hakkının sona ermesi konusunda da markanın yenilenmemesi ve marka sahibinin marka hakkından vazgeçmesi konuları irdelenmistir. Sonuç kısmında ise tez çalısmamız içersinde tespit ettigimiz konulara özet olarak deginilerek , çözüm önerileri sunulmustur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to the rapid developments in economic life the role of trade marks within human life gained importance. In this context it is true to say that the practice of trade mark law expanded. Therefore it is true to say that in trade mark cases Invalidity of Trade Marks and Dissolution of Trade Marks Rights have a significant part in trade mark law. Consequently, this master thesis was written on the subject of Invalidity Of Trade Marks and Dissolution Of Trade Marks Rights. The essential part of the study namely Invalidity Of Trade Marks and Dissolution Of Trade Marks Rights, it has been examined primarily within the scope of legal arrangements, opinions of scholars and judgements of Supreme Court of Appeal . In addition, the thesis based on relevant articles of the regulation number 40/94 and Direction number 89/104 which is the origin of Turkish Trade Marks Law. It is important to note that the present thesis is consisted of three main parts which are; introduction, two basic parts and conclusion After these statements, in the first part; the definition of trade mark, the legal base of the right of trade mark and lastly the systems related to the gaining of the trade marks right in the Turkish trade mark regulation were examined. In the second part, both the invalidity and the dissolution of trademark right were explained in detail. Furthermore in the subject of invalidity of trademark, especially the signs that may become trademark, the causes of absolute and relative rejection and the invalidity reasons which occurred after the registration of the trademark were explained with examples. To this end, it must be noted that the renewal of the trademark and the relinquishment of the right of the trademark by the trademark owner were analyzed within the subject of the dissolution of the right of trademark. Finally, in the conclusion part some solutions suggested on the subjects which were ascertained shortly in the thesis.