Fitness eğitmenlerinin iletişim becerilerinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of fitness trainers on the customer satisfaction of the communication skills
  1. Tez No: 525032
  2. Yazar: AYTUNÇ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM TINAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde fitness eğitmenlerinin (spor hocalarının) iletişim becerilerinin misafir memnuniyeti üzerine olan etkileri araştırılırken öncelikle“iletişim”kavramının tanımı, süreci ve kişiler arası iletişim üzerinde durulmaktadır. Owen ve arkadaşları (1994) iletişim üzerine olan çalışmaları incelenip, hepsinin ortak noktalarından yola çıkarak tezin iletişim tanımı tamamlanmıştır. Aynı zamanda iletişim üzerine yazılmış farklı makaleler de incelenerek iletişim hususunda bir noktaya gelinmektedir. İkinci bölüm ve diğer bölümlerde asıl konumuz olan spor ve fitness örgütlerindeki iletişim değerlendirilip burada da yine usta iletişim bilimcilerin eserlerinden yararlanıldığı gibi, Masterman'ın (2014) spor yönetimi üzerine yazdığı kaynak ve Donuk'un (2016)“Spor Yönetimi Sanatı”kaynakları da çok aydınlatıcı olmuştur. Kullanılan ankette özellikle kendi misafirlerimiz ve bir fitness eğitmeni olarak onlarla olan iletişimimizin nasıl bir etki oluşturduğu, memnuniyetlerinin kuruma nasıl geliştirici faydalar verdiği gösterilmek istenmiştir. Özellikle yakın çevrede aynı muadil kurumlar olmasına rağmen müşterilerin ekibimizle yakaladığı pozitif iletişim sayesinde tekrar kurumu tercih etmesi, kuruma devamlı müşteri ve yıllık sabit gelir diye tanımlanan kapitali sağlamıştır. Bu durum hakkında anket kısmında ve tezin çeşitli yerlerinde örneklemelerle durum değerlendirmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to provide a literature and experience based information to show and support the effective communication styles of fitness instructor and how customers are delightful, what communication means, how it is made in true ways, and how we read to take advantage while we communicate with customers. The first part of the thesis was prepared by searching Owen Moore & Moore, Oskay, Gürgen, Voight, Mc Bride's (1994) books and writings. At the same time, it was checked by different articles and supported by searchings to tell what communication means to the others. In the second part and other parts of the thesis, depending on the main topic, a literature research of the communication of fitness industry was supported by experienced samples and surveys. During these parts of thesis, the mastered literature in this area helped me. Moreover, Doruk's (2016) books were good samples by means of shedding light in the sports management art. According to these books, the idea of communication is an art to lift yourself and/or your company up is much more important than describing communication as a tool to describe yourself or your task. Furthermore, the purpose of the thesis is to learn true communication styles and trigges me to search and find the way. I have been working as a fitness instructor in tourism industry, so tripadvisor's comments and feedbacks are really important to gain new customers and keeping the existing customer portolio of the company environment. By applying that method, communication brings better profit for the employees and employers. Prepared survey also describes how effective our communication styles are, how the customers are satisfied, and at the same time company's profit with the right communication. Especially, in the industry's environment there are many rivals. They are also pushing us to improve our communication styles and and to keep more than stable budget for the company. When the customers feel that they are really important for us they always prefer to use our facilities. During the different parts of the thesis, how the idea of giving clear explanation in a survey should be and the most suitable cases were given.