Fitness, pilates eğitmenlerinin ses özelliklerinin ses eğitimi öncesi ve sonrası karşılaştırılması
Comparison of voice characteristics of fitness, pilates instructors before and after voice training
- Tez No: 1012397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CANGÖKÇE YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada fitness ve pilates eğitmenlerinin ses özelliklerinin incelenmesi ve eğitim öncesi ve sonrası karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmamız fitness ve pilates eğitmenlerinin ses özelliklerini grup içi ve gruplar arası karşılaştırmak amacıyla ön test son test kontrol gruplu deneysel desen modeli ile tasarlanmıştır. Araştırmamızın bağımsız değişkeni araştırmacı tarafından uygulanması planlanan ses eğitim programıdır. Bağımlı değişkeni maksimum fonasyon süresi, s/z oranı, GRBAS, Ses Davranış Anketi(SDA), Sesle İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği(SİYKÖ) ve Ses Yorgunluk Ölçeği(SYÖ)'nden elde edilen puanlar, Disfoni Şiddet İndeksi(DŞİ) skoru, Praattan elde edilen jitter, shimmer, HNR ve F0 parametreleridir. Katılımcıları, Mersin ili Yenişehir ilçesinde bulunan spor salonlarındaki 25 fitness ve 27 pilates eğitmeni oluşturmaktadır. İstatistiksel analiz SPSS 26 programı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda grupların cinsiyet, çalışma ortamı gürültüsü, ses problemi geçmişi dışında homojen dağıldığı görülmüştür. Ön test sonuçlarında gruplar arasında SİYKÖ Fiziksel Fonksiyonel, SYÖ Yorulma ve Kaçınma, SYÖ Fiziksel Rahatsızlık, Shimmer, F0, Maksimum fonasyon süresi(MFS), maksimum /s/ ve /z/ sesi değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur(p<0,05). Son test sonuçlarında gruplar arasında SYÖ Fiziksel Rahatsızlık, F0, Shimmer, MFS, maksimum /z/ sesi değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p<0,05). Fitness grubunun ön test-son test sonuçlarında SYÖ Dinlenme ile İyileşme, F0, B parametreleri hariç anlamlı fark görülmüştür. Pilates grubunun ön test-son test sonuçlarında SYÖ Dinlenme ile İyileşme, HNR parametreleri hariç istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. Grupların ölçümler arası değişimleri(ön test-son test veya son test-ön test) karşılaştırıldığında yalnızca MFS değerinde anlamlı fark bulunmuştur. Bu sonuçlar fitness ve pilates eğitmenlerinin ses problemleri açısından risk altında olduğunu destekler niteliktedir. Bulgular göz önüne alındığında, araştırmamız kapsamında verilen ses eğitimi programının iki grup açısından sesle ilişkili çeşitli parametrelerde yarar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the characteristics of fitness and pilates instructors and to compare them before and after the voice training. Our research was designed with a pre-test-post-test control group experimental design model in order to compare the voice characteristics of fitness and pilates instructors within and between groups. The independent variable in our research is the voice training program that the researcher plans to implement. The dependent variables were maximum phonation time, s/z ratio, GRBAS, scores obtained from Voice Behavior Questionnaire (VBQ), Voice Related Quality of Life Scale (VRQQL) and Voice Fatigue Index (VFI), Dysphonia Severity Index (DSI) score, jitter, shimmer, HNR, and F0 parameters obtained from Praat. The participants consisted of 25 fitness and 27 pilates instructors in gyms located in the Yenişehir district of Mersin province. Statistical analysis was performed with the SPSS 26 program. As a result of the analysis, it was seen that the groups were homogeneously distributed except for gender, working environment noise, and sound problem history. In the pre-test results, a statistically significant difference was found between the groups in the variables of VRQQL Physical Functional, VFI Fatigue and Avoidance, VFI Physical Discomfort, Shimmer, F0, Maximum phonation time (MPT), maximum /s/ and /z/ sound (p<0.05). In the post-test results, a statistically significant difference was found between the groups in the variables of VFI Physical Discomfort, F0, Shimmer, MFS, maximum /z/ sound (p<0.05). In the pre-test-post-test results of the fitness group, a statistically significant difference was observed except for the parameters F0, B, and VFI Recovery at Rest. There was a statistically significant difference in the pre-test-post-test results of the Pilates group, except for the HNR, VFI Recovery at Rest parameters. When the inter-measurement changes (pre-test-post-test or post-test-pre-test) of the groups were compared, a significant difference was found only in the MFS value. These results support that fitness and pilates instructors are at risk for voice problems. Considering the findings, it was seen that the voice training program given within the research provided benefits in various voice-related parameters for the two groups