ABD'nin dünyadaki genel müdahaleci doktrinindeki değişimler (Obama Dönemi)
Changes in the US's general interventionist doctrine in the world (Obama Period)
- Tez No: 525034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin, kuruluşundan bu yana dünya siyasetinde egemen ve belirleyici olma üzerine inşa edilen politikaları bağlamında, ekonomik nedenler başta olmak üzere, politik, kültürel ve müttefiklik ilişkileri için gerekliliklerine istinaden sınırları dışında lüzum gördüğü bölgelerdeki ve konulardaki müdahil olma eğilimlerini ele almaktadır. Tez çalışmasının özelde incelediği konu ise ABD'nin bu müdahaleci politikalarındaki süreklilik ve değişim eğilimleri olup, daha detaylı irdelenebilmesi için H. Barrack Obama dönemi ele alınmıştır. Çalışmanın hazırlanması sürecinde, literatür taraması yöntemi kullanılarak, konuyla ilgili gelişmeler de ayrıca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses that starting from the economical reasons examines the context of politics based on domination and determinism in the world politics since the founding of the United States of America (USA), intervening in the regions and in the topics that are deem necessary out of its boundaries in order to meet its requirements for political, cultural and allied relations. To the matter in hand of this thesis there are tendencies in the continuity and variety of USA's intervenor policies and in order to be analyzed in further details the H. Barrack Obama's mandate is the primary period of this research. In the process of preparing of this study has been used the method of literature review and regarding this issue new progresses are further reviewed.