Ev hizmetlerinde çalışan yerli ve yabancı kadınların sosyo-ekonomik analizi: İzmir ili alan araştırması
Socioeconomic analysis of local and foreign women working in domestic field: City of Izmir field research
- Tez No: 525035
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde değişen ve gelişen ekonomik ve sosyal sebeplerden dolayı ev hizmetleri alanında çalışan kadınların sayısı artış göstermektedir. Ev hizmetleri alanında çalışan kadınların oluşturduğu alan artık daha fazla önem kazanarak ilerlemektedir. Bu alanda çalışan kadınların yaşadıkları sorunlar, neden bu alanda çalışmayı tercih ettikleri ve sigortalılık durumları araştırılıp ortaya konduğunda bazı problemler çözüme kavuşacaktır. Ev hizmetleri alanı ile ilgili bilgilenme ve işgücünün feminizasyonu neticesinde ev hizmetlerinde çalışan işgücüne ihtiyacın artması günümüz araştırmalarında yer bulması sonucunu doğurmuştur. Bu çalışmada, ev hizmetleri alanında İzmir ilinde çalışan Türk ve yabancı kadınların sosyo-ekonomik durumları incelenecek, ekonomik ve hukuki durumun ne derece doğru bir biçimde uygulandığı ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
At the present time women domestic workers are increasing due to changing and developing economic and social causes. Area that contained women domestic workers is coming into significant increasingly. When women domestic workers' problems, why they chosen working at domestic area and their insurance situations are reseached, some causes will be able to solve. The increasing need for work-force in domestic works in the context of informing about domestic work and the feminization of the work-force has created the need for finding a place in today's research. In this research, socio-economic status of Turkish/Foreing women domestic workers that working in City of İzmir wil be examined, how much of economic and legal situations have been implemented correct will be reveal.