Uluslararası günümüz Türk sanatçılarının yapıtlarında etkili olan dinamikler
Influential dynamics on the works of internationally known Turkish artists
- Tez No: 525048
- Danışmanlar: Prof. Dr. UŞUN TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Din her kültürün ayrılmaz bir öğesidir. Türkiye kendi tarihi ve coğrafyasından ötürü kendine has bir kültürel mirasa sahiptir, bunlara çeşitli kültürlerin çalışmaları ve dini kültler dahildir. Sanat tarihinde Türkiye'nin dini sanatının İslam diskuru bağlamı dışında tartışılması nadirdir. Benim çalışmamın amacı Türk çağdaş sanatçılarının dini temalar üzerine yaptıkları çalışmalardaki yaratıcı yöntemin neye benzediğini anlamaktı. Yurtdışında isim yapmış Türk sanatçıların eserlerini araştırarak, bu sanatçıların Türkiye'yi zengin bir kültürel arka planla, özgürce, konuyla ilişkili olarak, bilimsellikle ve olgunlukla ve çalışmalarında çeşitli dinsel form ve kütleri kullanarak temsil ettiklerine kanaat getirdim.
Özet (Çeviri)
Religion is an inseparable part of any culture. Turkey through its own history and geography has a unique cultural heritage, including works of various cultures and religious cults. In art history, the religious art of Turkey is rarely seen outside the context of Islamic discourse. The purpose of my study was to find out do Turkish contemporary artists work on religious themes how and what is their creative method looks like? Through research of the works by Turkish artists famous abroad, I determined that the artists representing Turkey with a rich cultural background free, relevant, scientifically and mature use a variety of religious forms and cult themes in the work.