Kronik böbrek yetmezliği oluşturulmuş rat modelinde kronik sildenafil uygulamasının erektil fonksiyon üzerine tedavi edici etkisinin moleküler düzeyde değerlendirilmesi
Molecular evaluation of the ameliorative effect of chronic sildenafil administration on erectile function in a rat model of chronic renal failure
  1. Tez No: 525054
  2. Yazar: ARİF KOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN METİN SEVÜK, PROF. DR. MUSTAFA FARUK USTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Erektil disfonksiyon, çiftlerin yaşam kalitesini etkileyen önemli sağlık problemleri arasında gelmektedir ve sistemik hastalıklarda tedavi başarısı oldukça düşmektedir. DM ve KBY bağlı gelişen ED'un AGE molekülleri ile olan ilişkisi çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda da KBY modeli geliştirilen ratlarda, uygulanılan kronik sildenafil tedavisinin ereksiyon fizyolojisinde rol oynayan moleküller üzerinde olan ve erektil fonksiyonlardaki tedavi edici etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 3 grup Wistar erkek rat kullanılmıştır. 8 rat kontrol grubu olarak kullanılmıştır. 2. Grupta yer alan 9 rat ile 3. Grupta yer alan 8 ratta ise literatürde tarif edilen şekilde tek taraf total ve karşı taraf 5/6 nefrektomi operasyonu uygulanılarak KBY modeli geliştirilmiştir. 3. Grup ratlara daha sonra günlük 5 mg/kg sildenafil p.o. tedavisi verilmiştir. Tüm ratların kuyruk kan örneklerinden serum BUN ve kreatinin değerleri çalışıldı. Çalışma sonunda tüm ratlarda erektil kapasitenin değerlendirilmesi amacı ile KSS uygulanıldı. İKB/OKB ve total İKB değerleri analiz edildi. Ratların kavernozal dokularından MDA, 5-HMF, cGMP, nNOS ve iNOS protein ekspresyonları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Erectile dysfunction (ED), is one of the important health problems that affects life quality of couples and its treatment success fairly reduces in systemic diseases. The relation between AGE (Advanced Glycation End Product) molecules and ED which is developed related to DM (Diabetes Mellitus) and CRF (Chronic Renal Failure) are demonstrated in various studies. In this study, the ameliorative effects of administration of chronic sildenafil treatment on molecules play role in erectile physiology and erectile functions are aimed to be evaluated in a rat model of CRF. 3 groups of Wistar male rats were used in the present study. 8 rats were used in the Control group. In the second (n=9) and third groups (n=8), single side total and counter side 5/6 nephrectomy operations were applied to develop a CRF model as stated in the literature. After that, rats in the third group were taken 5 mg/kg sildenafil treatment p.o daily. BUN (Blood Urea Nitrogen) and creatinine levels were measured from the tail blood samples of rats. At the end of the study, cavernosal nerve stimulation (CNS) were applied in all rats to evaluate the erectile capacity. ICP/MAP and total ICP (Area Under Curve; AUC) levels were analyzed. MDA, 5-HMF, cGMP, nNOS and iNOS protein expressions were evaluated in rat cavernosal tissues.