Kronik periton diyaliz modelinde mezenkimal kök hücre transplantasyonunun inflamasyon üzerine etkisi
Effects of mesenchymal stem cell transplantation on inflamation iın a rat model of chronic peritoneal dialysis
  1. Tez No: 282031
  2. Yazar: SEBAHAT TÜLPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada periton zar hasarı oluşturulmuş ratlarda, intraperitoneal olarak mezenkimal kök hücrelerin (MKH) transplantasyonunun periton zarı ve inflamasyon üzerine etkisini araştırmak amaçlandı.Materyal ve metod: Çalışmada 77 wistar albino erkek rat kullanıldı. Ratlar başlangıçta kontrol (n=10) ve çalışma grubu (n=67) olarak ikiye ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir tedavi uygulanmadı. Çalışma grubuna 6 hafta süresince günde bir kez %3.86'lık diyaliz sıvısı intraperitoneal enjeksiyonla verildi. Altı haftanın sonunda çalışma grubu üçe ayrıldı: PD grubu, MKH grubu ve plasebo grubu. MKH grubuna intraperitoneal (İP) yolla MKH verilirken, plasebo grubuna ise plasebo verildi. Kontrol ve PD grubundaki ratlarda 6. haftanın sonunda, plasebo ve MKH gruplarındaki ratlarda ise İP tedavinin 1, 2 ve 3. haftasında anestezi altında periton örneği alınıp ratlar sakrifiye edildi. Peritonda ELİSA yöntemi ile TNF-?, IL-6, TGF-ß ve VEGF çalışıldı ve histolojik değerlendirme yapıldı.Bulgular: Submezotelyal kalınlığın PD ve plasebo gruplarında kontrol ve MKH gruplarına göre arttığı görüldü. Morfolojik bulgular açısından MKH grubu ile kontrol arasında anlamlı fark yoktu. Üçüncü haftadaki değerlendirmede plasebo grubunda fibrozis belirgindi. İmmunfloresan mikroskobu ile değerlendirmede MKH grubunda mezotel hattı boyunca parlama görüldü. Plasebo grubunda TGF-ß 2. haftada yüksek saptandı. Mezenkimal kök hücre grubunda MKH verilmesinin 2. haftasında TNF-? ve IL-6 değerlerinin kontrol, PD ve plasebo gruplarına kıyasla yüksek olduğu görüldü. Tedavinin 3. haftasında hem MKH, hem de plasebo grubunun TNF-? ve IL-6 değerleri kontrol ve PD grubuna göre düşüktü.Sonuç: Bulgular mezenkimal kök hücre naklinin periton zarını koruyucu etkisi olduğunu düşündürmektedir. Bulgularımız bu alanda öncül sonuçlar olup, MKH naklinin umut verici olduğuna dair ipuçları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to determine the effect of mesenchymal stem cells (MSC) transplantation on the peritoneal morphology and inflammation markers in rat models of chronic peritoneal dialysis (PD).Materials and Methods: Wistar albino male rats were divided into two groups: Control (C) group (n=10) and study group (n=67). The study group received daily intraperitoneal injection with 3.86 % glucose-based PD fluid once daily during six weeks. Rats without dialysis and treatment served as controls. After 6 weeks, study group was divided into three groups: PD, MSC and placebo group. MSC group was treated with MSC and placebo group was treated with phosphate buffer solution (PBS) via intraperitoneal injection. Peritoneal biopsy was performed to control and PD groups at the end of 6 weeks and to MSC and plasebo groups at first, second and third week after receiving MSC or PBS. The peritoneum was evaluated histologically by light microscopy. The levels of TNF-?, IL-6, TGF-ß, and VEGF in the peritoneal tissue were studied by ELISA method.Results: The submesothelial area was significantly thickened in PD and placebo groups compared with C and MSC groups. No significant differences were found between the MSC and C groups according to morphological findings. At third week evalution, fibrosis was marked in the plasebo group. Fluorescent cells was observed using fluorescent microscopy in the MSC groups. At second week, levels of TNF-? and IL-6 were significantly increased in the MSC group compared to the C, PD and placebo groups. At third week, TNF-? and IL-6 levels in MSC and P groups were significantly lower than PD and C groups. The TGF-ß levels was found to be higher in the plasebo group at second week.Conclusion: Mesenchymal stem cells may offer promise as novel therapeutics in peritoneal dialysis patients to protect the peritoneal membrane.