Kamu düzeni yoluyla siyasetsizleştirme
Depoliticization via public order
  1. Tez No: 525092
  2. Yazar: ÖZKAN DURNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye'de kamusal hayatın önemli bir kısmında kendisini hissettiren kamu düzeni olgusu, devlet yönetimi açısından vazgeçilmez bir kavramdır. Genellikle güvenlik-esenlik-sağlık ekseninde tanımlanan kamu düzeni, genişleyen anlamıyla ahlaki, estetik ve çevresel unsurları da içine almaktadır. Kamu düzeninin bu kapsamlı kullanımı tanımlama sorununu da beraberinde getirmektedir. Tanımlama sorunu, kamu düzeninin çift anlamlı ve çift yönlü etkiye sahip olmasının yanında, siyaset bilimi perspektifinden bakıldığında farklılıkları dışlayan yapısı nedeniyle siyasetsizleştirici yönde uygulanmasına sebep olur. Bu yüzden çalışma, Türkiye'deki kamu düzeni ve siyaset bilimi arasındaki ilişkiyi inceler. Birinci olarak, Türkiye'de kamu düzeni pratiğinin siyasetsizleştirici bir unsur olduğunu ileri süren bu çalışma; ikinci olarak, kavramın çift yönlü etkisinin kamu yararı, milliyetçilik ve vatandaşlık anlayışı ile görünmez kılındığını ileri sürmektedir. Temel amacı bu iki savı sorgulamak olan çalışma, Türkiye'de 2010 ve 2017 yılları arasında kamu düzeni pratiğini yasal değişiklikler, yüksek mahkeme kararları ve yazılı basın üzerinden çözümleyecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of public order is mostly being felt in the public sphere in Turkey is an indispensable concept in terms of state administration. It is generally defined in the axis of security-serenity-health. But expanding definitions public order includes morality, esthetics and environmental issues too. Comprehensive practices of public order cause definition problems. This problem makes the concept of being a double-meaning and dual effect. In addition, in terms of political science, double-meaning and dual effect public order cause depoliticized practices. For this reason, the thesis examines relationship between public order and political science in Turkey. Firstly, this thesis asserts practices of public order as an element of depoliticization in Turkey. Secondly, it asserts the relationship between public order and politics is invisible due to changes in the public interest, nationalism and citizenship understandings. The thesis, the main purpose is to examine the assertions, analyzes practices of public order via amendments, court orders and presses in Turkey from 2010 to 2017.