Rölyefli seramik karoların bilgisayar destekli tasarım programlarıyla modellenmesi ve üretilmesi
Modeling of relief ceramic tiles with computer aided design programs and production process
  1. Tez No: 525108
  2. Yazar: İSMAİL ÖZGÜR ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLE ÖNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Seramik sektöründe bilgisayar destekli üretim biçimi gerek seramik formların modelleme aşamasında oluşan hataları asgariye indirmesi gerekse kalitenin artırılması ve modelleme aşamasını hızlandırması nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak yaklaşık yirmi-yirmi beş yıldır ülkemiz seramik endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bilgisayar destekli üretim biçimi üniversitelerin seramik bölümlerinde bilgisayar destekli tasarım derslerinin olmasına karşın uygulama imkânına sahip olamamaktadır. Bu sebeple sektörde kullanılan teknolojinin bu tez çalışmasıyla seramik eğitimine entegrasyonunun sağlanması amaçlanmıştır. Seramik sektöründe yaygın olarak üretilen rölyefli seramik duvar karolarının uygulanması bu tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda tez içeriğini duvar karolarının tarihçesi, üretim teknikleri, bilgisayar destekli tasarım ve üretiminin tarihi, modelleme ve üretim yöntemleri, seçilen konunun uygulama aşamaları oluşturmaktadır. Rölyefli seramik karoların bilgisayar destekli tasarım programlarıyla tasarlanması ve üretilmesi için Sakarya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri yüksek lisans tez projesine başvurulmuştur. Tezin uygulama aşamasında bu proje kapsamında alınan CNC Router makinesi ve ayrıca kişisel imkânlarla geliştirilen hidrolik el presi kullanılmıştır. Uygulama aşamasında yedi adet eskiz tasarlanmış, bu eskizler arasından seçilen iki tasarım bilgisayar ortamında modellenmiş, CNC Router yardımıyla bu modellerin teksir kalıpları oluşturulup üretim aşamaları aktarılmıştır. Ayrıca eskizler arasından seçilen bir model daha üretilmiş ve uygulama sonuçları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In ceramic industry, computer aided manufacturing type is commonly used since it both minimizes the defects during modeling ceramic forms and enhances the quality while stepping up the modeling process. Although for about twenty or twenty-five years it has been commonly used in ceramic industry of our country, computer aided manufacturing has no feasibility in the ceramic departments of universities despite the computer aided lectures they have. For this reason, in this thesis study, it is aimed to integrate the technology used in this sector to ceramic education. Implementation of relief ceramic wall tiles, which is commonly produced in ceramic industry, forms the subject of this thesis study. In this context, the history of wall tiles, production techniques, the history of computer aided design and production, modeling and production methods, the implementation phases of the subject form the content of this study. In order to design the relief ceramic tiles with computer aided design programs and produce them, an application was made to Sakarya University Scientific Research Projects as a master's thesis project. In the implementation phase of this thesis, the CNC Router machine that was obtained within the scope of this project and the manual hydraulic press that was developed with personal opportunities are used. In the implementation phase, seven sketches are designed, two designs selected from these sketches are modeled on computer, duplicate molds of these models are designed with CNC Router and their production stages are stated. In addition, one design selected from the sketches is produced and its implementation results are stated.