Cumhuriyet sonrası Türk seramik sanatında kabartma yüzey üzerindeki gelişen dekoratif betimlemeler ve kişisel uygulamalar
Decorative ornaments and personal works on the relief surface in Turkish ceramics art post republic period
- Tez No: 206789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DİNÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türk seramik tarihi geçmisten günümüze kadar çok zengin bir kültürel birikime sahiptir. Bu kültürel birikim, Orta Asya'dan günümüze kadar uzaması ile geleneksel Türk seramiginin bugünkü olusumuna, büyük katkılar saglamıstır. ?Cumhuriyet sonrası Türk Seramik Sanatı'nda Kabartma Yüzey Üzerindeki Dekoratif Betimlemeler ve Kisisel Uygulamalar? baslıklı arastırmada, Türk seramik sanatının Cumhuriyet öncesi ve sonrası gelisim süreci ele alınmıs ve yalnızca malzeme olarak gösterilen kilin sanat eserine dönüsümü irdelenmistir. Bu çalısmada, Türk Seramik Sanatına katkıda bulunan sanatçıların, baslıca yapıtları incelenmis, seramik yüzey üzerine yapılan rölyefli panoların sekillendirmesinde, sanatçıların çalısmalarında yansıttıgı farklı tarz ve anlayıslar detaylarıyla incelenmistir. Cumhuriyet dönemi sonrasına kadar geçen süreçte, dekoratif bezeme çesitliligindeki gelisim sürecinin saptanması saglanmıstır. Türk seramik sanatındaki bu gelisim süreciyle birlikte ortaya çıkan eserlerden rölyef yüzey üzerindeki dekoratif bezeme çesitliligi, kültürel birikimimizle paralellik göstermektedir. Bu kültürel birikim, Anadolu topragı üzerinde yerlesmis uygarlıkların ortaya koydugu sanatsal çalısmalar, yapı yüzeylerindeki süslemeler v.b. günümüze kadar korudugumuz degerlerimiz arasında yer almaktadır. Ayrıca, yüzey üzerinde islenen zengin motifler, seramik sanatıyla ilgilenen kisilere de ilham kaynagı olmaktadır. Kültürümüzde önemli bir degeri olan seramigin yasatılması ve bu sanata verilen önemin vurgulanması açısından, gerçeklestirilen bu tez çalısmasıyla, seramik sanatının zenginligini gözler önüne sererek ilgiyi arttırmak ve bu konu ile seramik sanatında rölyef konusuna dikkati çekmek amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The history of Turkish ceramic have had a rich cultural accumulation a duration from the past to the present. Middle Asia culture as origin of Turkish ceramics contributed the Turkish ceramics current process. In the study entitled ?Decorative Ornaments and Personal Works on The Relief Surface in Turkish Ceramics Art Post Republic Period?, the process of Turkish ceramics development before and after the Republic is considered and the transformation of clay as a material-into work of art inspected. n this study, the artists who participated in Turkish ceramics arts, whose main works; different styles and approaches forming the relief panels applicated on ceramic surface are examined in details. It is provided to indentify the proscess of the decorative ornament variety?s development for a period of time until the Republic after. The Works made in this process are paralel with our cultural accumulation. As a protected value, this cultural accumulation is included the Works of art and the ornaments on structure made by the civilisations which had settled in Anatolia. In addition, the rich motifsperformed on surface inspires the people interests in ceramics. n the thesis written to live ceramics which has an important value in our culture and to emphasize the significance of these arts in order to show and take interest in richness of the ceramics and in this way to take attention to relief on the ceramics arts.