Assessing efficiency of R&D projects with data envelopment analysis
Veri zarflama analizi ile Ar-Ge projelerinin verimliliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 525109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZAY ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada AR-GE projelerinin verimliliğinin ölçümüne yönelik bir model geliştirilmiştir. Veri Zarflama Analizi'nin kullanıldığı modelde Türkiye'de telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin AR-GE merkezinde yapılan projeler değerlendirilmiştir. Kurulan farklı varyasyonlar ile en verimli projeye göre projelerin verimliliğinin ölçümü mümkün olmuştur. Çalışmada, ölçeğe göre sabit ve değişken getiri varsayımları ve farklı parametre seti ile dört farklı alternatif model denenmiş, varsayımların ve parametre setinin değişmesinin projelerin performans skorunu nasıl etkilediği gözlemlenmiştir. Çalışma sonunda verimlilik sınırındaki projeler ve performans skorları hesaplanmış, verimsiz projelerin hangi alanlarda iyileşme göstermeleri ve hangi projeleri referans almaları gerektiği belirlenmiştir. Bu bulgular ışığında söz konusu tekniğin doğru modellendiği ve parametre seçiminin iyi yapıldığı durumda oldukça etkili bir performans ölçüm yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler kullanılarak performans modelinin alternatifleri ilgili sektör özelinde geliştirilebilir ve şirketlerin karar destek sistemlerinde bir araç olarak konumlandırılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a model was developed to measure the efficiency of R&D projects. In the model in which Data Envelopment Analysis (DEA) is used, project data from the R&D center of a company operating in the telecommunication sector in Turkey were evaluated. With the different variations installed, it was possible to measure the efficiency of projects compared to the most efficient project(s). In the study, four different alternative models were tested with constant/variable return to scale assumptions and different parameter set. It has been observed that how the assumptions and the change of the parameter set affect the performance score of the projects. At the end of the study, efficiency and performance scores were calculated and in which areas inefficient projects should improve and which projects need to refer to were determined. These findings have showed that when the assumptions modeled correctly and parameter selection is completed in accordance with company goals, this model is a very effective performance measurement method. By using the data obtained in the study, alternatives to the performance model can be developed for any relevant sector and resulting model can be positioned as a tool in companies' decision support systems.