Türkiye'nin ittifak ilişkilerindeki dönüşüm: Suriye krizi ve NATO
Transformation of turkey's alliance relations: Syria crisis and NATO
- Tez No: 525121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER KARAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Ulusal amaçlarına kendi/öz imkanları ile ulaşamayan devletlerin birbirleri ile ittifak oluşturmalarının tarihi oldukça eskiye dayanan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Uluslararası ilişkiler disiplini içerisinde ittifaklar, her zaman önemli bir konu olmuş; ittifaklardan bahsetmeden uluslararası ilişkiler disiplinin işleyişi ve dinamiklerinden bahsetmek zorlaşır hale gelmiştir. Türkiye ile Kuzey Atlantik İttifakı Örgütü'nün yarım yüzyılı aşkın bir süredir köklü bir geçmişe dayanan müttefiklik ilişkisi bulunmaktadır. Bu ittifak ilişkisi, zaman zaman sarsıntılı krizler ve sınamalarla karşı karşıya kalsa da müttefiklerin birbirine sağladığı dış politika alanındaki kurumsallaşmış güvenlik işbirliği teminatı önemini kaybetmeden varlığını korumaya devam etmiştir. İnsanlık tarihinin en kanlı çatışmalarından birine sahne olan ve karmaşık ittifak bağlarıyla örülü birçok aktörün mücadele alanı olarak faaliyetlerini yürüttüğü Suriye Krizi, Türkiye'yi güneydoğu komşusundan güçlü tehdit algılamalarıyla karşı karşıya bırakmıştır. Söz konusu tez çalışmasında, Suriye krizinde 2011-2016 yılları arasında meydana gelen gelişmeler karşısında, işbirliği alanlarının yanı sıra ittifak ilişkileri için bir turnusol testi sunan Kuzey Atlantik İttifakı Örgütü ile ilişkilerine etkisi incelemeye tabi tutulmuştur. Bu doğrultuda devletlerin dış politika davranışlarında ittifak oluşturma stratejisini açıklamaya yarayan realist teorilerinin açıklayıcılık gücü eşliğinde değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The states that cannot reach their national objectives by using their own resources form alliance with each other, which is a deep-rooted tradition. The notion of alliances within the framework of international relations discipline has always been important; it has become difficult to address the functioning and dynamics of international relations discipline without referring to alliances. Turkey and the North Atlantic Treaty Organization (NATO) have a long-standing alliance lasting more than half a century. Despite experiencing crises and being tested occasionally, the alliance between them has survived today and maintained the value of the commitment to institutionalized security cooperation in the area of foreign policy made by the allies for each other. Due to the Syria Crisis, which is one of the bloodiest conflicts in the human history and where many actors with complex alliance ties are involved in activities as a struggle for power, Turkey has been confronted with strong threat perceptions from its Southeastern neighbor. This present study aims to the impact of the developments of Syria Crisis between 2011-2016 on the relations of Turkey with the NATO, which serves as a litmus test for alliance ties as well as areas of cooperation. In this regard, the study seeks to discuss realist theories that help explaining the alliance-building strategies employed by states in the framework of foreign policy behaviors, along with their explanatory power.