İstanbul şehir marka imajının algılanmasında tarihi ve eğlence bölgelerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of historical and entertainment regions in the determination of Istanbul city brand image
  1. Tez No: 525120
  2. Yazar: GİZEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÖYMEN KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Marka kavramı başlangıçta ürünler için söz konusu olarak ekonomik hayat içerisinde var olmakla birlikte geçen zaman, markayı sadece ürünler için değil eylemler, insanlar ve şehirler için de kullanılan bir işaretleyici ve ayrıştırıcı unsur olarak da kullanılmaya başlanmıştır.. Bu evrim sürecinde marka büyük bir önem kazanmış ve şehirlerin tanıtımında da büyük rol üstlenmekle birlikte şehirlerin markalaşması çalışmaları ortaya çıkmıştır. Bu anlamda dünyada yapılan çalışmalar neticesinde birçok marka şehir doğmuş ve ülkemizde de bunlara benzer çalışmalar 2010 yılında İstanbul için yapılmıştır. Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dünyanın önemli turizm şehirlerinden olan İstanbul için yapılan çalışmaların temelinde dünyada bilinirliğini artırarak turizm ekonomisini güçlendirmek yatmaktadır. Bu çalışmanın amacı İstanbul şehir imajının belirlenen bölgelerin ziyaretçilerinde oluşturduğu duygusal ve bilişsel imajlardan ne düzeyde etkilendiğinin belirlenmesi olmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, İstanbul'u tanımlayan bu bölgelere ilişkin bilişsel imajın İstanbul bilişsel imaj algısını doğrusal ve pozitif yönlü bir biçimde etkilediği söylenebilmektedir. Bunun yanı sıra bölgelere ilişkin duygusal imaj algısı da benzer şekilde İstanbul duygusal imajını doğrusal ve pozitif yönlü olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
At the beginning, the existence of the concept of brands in economic life was limited to products. However, as time went on, brands evolved beyond products to become an indicator and factor of distinction for actions, people and cities alike. Brands gained tremendous significance during this evolutionary process, and by assuming a significant role in the promotion of cities, so came efforts to brand cities. As the result of initiatives in different parts of the world, several brand cities emerged. A similar practice was implemented for Istanbul in the year 2010. Rich in history and cultural heritage, Istanbul is one of the most important touristic cities on the planet and the basis of these initiatives aimed at develop the city's tourism economy by raising awareness on it at a global level. The aim of this study was to determine the extent Istanbul's city image is influenced by the emotional and cognitive images among visitors of specific districts. Findings suggest that the cognitive image concerning these districts which define Istanbul have a linear and positive impact on the overall perception of Istanbul's cognitive image. Similarly, the emotional image perception associated with the districts have a linear and positive impact on Istanbul's emotional image.