Deliberating in difficult times: Lessons from public forums in Turkey
Zor zamanlarda müzakere: Türkiye'deki halk forumlarından dersler
  1. Tez No: 525122
  2. Yazar: ÇİSEM GÜNDÜZ ARABACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL UĞUR ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez, yarı-otoriter siyasi bağlam ve bölünmüş bir toplumsal yapı altında halk müzakeresi kavramının nasıl işlediğini, 2013 yılında Gezi Protestoları zamanında kurulan İzmir'deki üç halk forumun derinlemesine analiziyle incelemektedir. Bu çalışma göstermektedir ki; sözü geçen forumların karar alma süreçleri üzerindeki etkileri kısıtlı olmakla birlikte, hala toplumdaki müzakere kültürünün gelişmesini teşvik edebilmektedirler. Bu kültür, sivil toplum örgütlerinin kendi aralarındaki etkileşimi güçlendirmenin ve daha sivil bir toplum oluşmasının önünü açmaktadır. Ayrıca bu çalışma, forumların içinde faaliyet gösterdikleri bağlamsal dinamiklerle forumların içsel müzakereci özellikleri arasında karşılıklı bir ilişki olduğunu ve her iki tarafında diğer tarafın aldığı pozisyona göre pozisyonunu belirlediğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, bu tarz halk forumlarının müzakereye elverişli olmayan ortamlarda müzakere açısından görece mütevazi şansları olsa da, ileride yapılacak araştırmalara halk forumlarının toplumsal sermayeye, müzakere kültürüne ve sivilleşmeye yaptıkları katkılar açısından araştırma konusu teşkil edebilirler.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines how under semi-authoritarian political contexts and fragmented social structure public deliberation function, by in-depth analysis of three Public Park Forums in İzmir which were created during 2013 Gezi Protests. This study demonstrates that even though the effects of these public forums in decision-making process are limited; they can still foster deliberative culture in society. This culture paves the way for strong interaction between civil society organizations and a more civic public. This dissertation also finds that, there is a reciprocal relationship between contextual dynamics in which these public forums operate and forums internal deliberative features; thus both sides take position and re-position according to other side. This study argues that, deliberative prospects of such public forums under non-deliberative settings are relatively modest, nevertheless, they can be research areas for further studies in terms of analyzing their role in enhancing social capital, deliberative culture and civicness.