Metamuseum information, design, and interaction: Beyond the categorization of the museums
Metamüze bı̇lgı̇, tasarım ve etkı̇leşı̇m: Müze kategorı̇zasyonunun ötesı̇
  1. Tez No: 525134
  2. Yazar: SEMRA AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAREK BRZOZOWSKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Görsel iletişimin teknolojik zenginliği, kültürel miras ve müzelerde giderek daha fazla yansıtılmıştır. Özellikle veri görselleştirmeleri, kültürel miras verilerinin birden çok katmanını dinamik yollarla analiz etmek için araştırmacılar, müze küratörleri ve koleksiyon yöneticileri tarafından kademeli olarak kullanılmaktadır. Görselleştirme teknikleri, etkileşimli formlar, çeşitli türler ve çok sayıda seçenek aracılığıyla yaratıcı kullanıcı etkileşimleri sağlar. Bu çalışma, Türkiye'deki müzeleri incelemekte ve müzeler arasındaki gizli ilişkileri ortaya çıkarmak için analiz ve sınıflandırmadan toplanan verileri görselleştirmek için yeni yöntemler geliştirmeyi amaçlamaktadır. MetaMüze bu nedenle, müzelerin bilgisini grafik tasarım ve interaktif sanat ilkeleriyle temsil eden bir dijital araç olarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The technological enrichment of visual communication has been reflected more and more in cultural heritage and museums. In particular, data visualizations are being used gradually by scholars, museum curators, and collection managers to analyze multiple layers of museums data in dynamic ways. Visualization techniques provide creative user engagements through interactive forms, various genres, and numerous options. This study looks into museums in Turkey and seeks to develop new methods to visualize the data collected from analysis and categorization in order to reveal the relationships between museums. MetaMuseum is therefore designed as a digital tool to represent knowledge of the museums with principles of graphic design and interactive art.