Anksiyete bozukluğu bulgularında ölüm anksiyetesinin sıklığının incelenmesi
Investigation of death anxiety prevalence of anxiety disorders case
- Tez No: 525135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmaya konu olan“Anksiyete Bozukluğu Olgularında Ölüm Anksiyetesi Sıklığının İncelenmesi”adlı bu çalışma 2018 yılında Üsküdar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Klinik Psikoloji Anabilim Dalı yüksek lisans tez çalışması olarak yürütülmüştür. Araştırma iki gruptan oluşmaktadır. Birinci grup hasta gurubu (anksiyete bozukluğu tanısı almış grup), ikinci grup ise kontrol grubudur. İlk grubun örneklem seçilimi, tedavi için psikiyatri kliniğine başvuran ve anksiyete bozukluğu tanısı alan hastalardan oluşmaktadır. İkinci grup ise 18 yaş üstünde olan ve kontrol grubuna dâhil olma kriterlerini karşılayan kişilerden oluşmaktadır. Bu grubun örneklem seçimi ise random olarak seçilmiştir. Bu kapsamda çalışmaya hasta grubundan 60 kişi, kontrol grubundan ise 105 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Türkçe Ölüm Kaygısı Ölçeği, Yaşamda Amaçlar Testi ve STAI-I ve II uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bazı sonuçlarına göre Anksiyete bozukluğu tanısı alan bireylerin durumluk kaygı ve sürekli kaygı ölçeklerinden aldıkları puanların anksiyete bozukluğu tanısı almayan sağlıklı bireylerin durumluk kaygı ve sürekli kaygı ölçeklerinden aldıkları puanlara oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Anksiyete bozukluğu tanısı almayan kadınların ölümün belirsizliği ve ölüm kaygısı ölçeklerinden aldıkları puanların anksiyete bozukluğu tanısı almayan erkeklerin ölümün belirsizliği ve ölüm kaygısı ölçeklerinden aldıkları puanlara oranla daha yüksek olduğu; ailesinde psikiyatrik hastalık öyküsü olan ve anksiyete bozukluğu tanısı alan bireylerin sürekli kaygı, ölümün belirsizliği, maruz kalma, acı çekme ve ölüm kaygısı ölçeklerinden aldıkları puanların ailesinde psikiyatrik hastalık öyküsü olan ve anksiyete bozukluğu tanısı alan bireylerin sürekli kaygı, ölümün belirsizliği, maruz kalma, acı çekme ve ölüm kaygısı ölçeklerinden aldıkları puanlara oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, entitled“Investigation of the Anxiety Disorder in Anxiety Disorder Cases”, was conducted in 2018 as a master thesis study at Uskudar University, Institute of Social Sciences, Department of Clinical Psychology. The study consists of two groups. The first group is the patient group (anxiety disorder diagnosis group) and the second group is the control group. The first group consists of sample selection, psychiatric clinic consultation and anxiety disorder diagnosis. The second group consists of people who are over 18 years old and meet the criteria of inclusion in the control group. The sample selection for this group was random. In this context, 60 patients from the patient group and 105 healthy volunteers from the control group participated in the study. Participants were administered sociodemographic data form, Turkish Death Anxiety Scale, Living Aims Test and STAI-I and II. The obtained data were evaluated using SPSS 21. According to some results of the research, it was determined that the scores of the anxiety disorder individuals who got anxiety disorder were higher than the scores of state anxiety and trait anxiety scales of the healthy anxiety disorder. Anxiety disorder scores were higher for women who did not have anxiety and death anxiety scores than women who did not have anxiety disorder scores compared to scores for death anxiety and anxiety scales. individuals who have psychiatric disease history and family history of anxiety disorder who have psychiatric disease history and anxiety disorder in the family of scores of continuous anxiety, death uncertainty, exposure to suffering, and anxiety for death scales, and death anxiety scales.