Çekirdek fonksiyonlu kümeleme algoritmaları
Clustering algorithms with kernel functions
- Tez No: 525165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ORDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kümeleme analizi, verilerin özelliklerini inceleyerek onları benzerliklerine göre gruplandırmayı amaç edinen bir veri madenciliği yöntemidir. Bu yöntemde, veriler arasındaki benzerlik ve farklılıklar çeşitli ölçüler yardımıyla hesaplanarak belirlenir ve veri seti belirli kümelere bölünür. Bu tezde, kümeleme problemine çözüm arayan çekirdek k-ortalamalar kümeleme problemi ele alınmıştır. Çekirdek k-ortalamalar kümeleme probleminin çözümü için k-ortalamalar algoritması ve çekirdek k-ortalamalar algoritması incelenmiştir. İncelenen bu algoritmalar, C# programlama dilinde kodlanmış ve çeşitli veri setleri üzerinde hesaplama denemeleri yapılmıştır. Çekirdek fonksiyonlu yaklaşımların standart kümeleme yöntemleri ile karşılaştırmalı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The clustering analysis is a method of data mining that aims to examine the properties of data and separates them into groups according to similarities. In this method, the similarities and differences between the data points are determined by using various measures and data set is divided into certain clusters. In this thesis, it is expressed kernel k-means clustering problem which want to find solving of the clustering problem. To solve this problem, it is investigated k-means algorithm and kernelk-means algorithm. These algorithms are coded in C# programming language and computation experiments are performed on various data sets. A comparative analysis of the kernel functional approaches and the standard clustering methods was performed.