Bankalarda tutundurma çabaları
Promotional efforts in banks
  1. Tez No: 525166
  2. Yazar: ZÜHTÜ TOLGA MUSLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İşletmelerin temel gayesi süreklilik sağlayabilmektir. Bu uğurda işletmeler hedef kitlelerine yönelmekte ve onların istek ve ihtiyaçlarını incelemeye odaklanmaktadırlar ve bu analizi yapmak işletmeler için oldukça önemlidir nitekim üretilen mal ve hizmet ne denli kaliteli ve hesaplı olursa olsun tüketicinin ihtiyaçlarına yanıt vermediği durumda üretilen malın bir kıymeti yoktur. Son dönemlerde Türkiye'de hizmet sektörü kayda değer bir gelişim içerisine girmiştir. Tabi bu gelişim içerisinde hizmet sektörünün başında gelen bankacılık sektörünün payını görmezden gelmek olanaksızdır. Ancak son yıllarda tüm sektörlerin paylarında olduğu gibi hizmet sektörünün de pazar payı daralmaya başlamakta ve rekabet kavramı gündeme gelmektedir. Bu kavramla müşteri sayısında artış görülmekle birlikte bu müşterilerin seçiciliği de ön plana çıkmaktadır. Daralan bu Pazar ile rekabet şartları giderek ağırlaşmakta ve işletmeler değişik pazarlama yöntemleri kullanmaya başlamaktadırlar. Tüm bu nedenler neticesinde karşımıza en önemli pazarlama kavramlarından biri olan tutundurma kavramı çıkmaktadır. Rekabetin yoğun yaşandığı sektörlerden ve finansal sistemin en önemli aktörlerinden biri olan bankacılık sektörü, bu duruma ayak uydurmak için kendini sürekli revize etme ihtiyacı hissetmektedir. Bu istekler doğrultusunda bankalar mevcut ve gelecekte müşteri potansiyeline sahip tüketicilerin hizmet satın alma davranışlarını, profillerini, banka tercih kriterlerini inceleyerek pazarlama stratejisi oluştururlar. Ve pazarlama kavramlarından tutundurma kavramına öncelik verirler. Yapılmış olan bu tez çalışmasında serbest rekabet ortamında bankaların kullandığı pazarlama kavramlarından biri olan tutundurma üzerinde durulmuştur. Bankacılık sektöründe tutundurma çabaları ve Türkiye'de ve Dünya'da bankacılık sektörleri bu kavram öncülüğünde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic goal of businesses is to be able to provide continuity. For this reason, businesses are turning to target groups and are focused on examining their wishes and needs, and doing this analysis is very important for businesses. As a matter of fact, no matter what quality and cost of the produced goods and services do not respond to the needs of the consumer, there is no value of the produced goods. In the periods, the service sector in Turkey has entered into a remarkable development. Of course, it is impossible to ignore the share of the banking sector, which is at the head of the service sector in this development. However, in recent years, as in the share of all sectors, the market share of the service sector is beginning to narrow and the concept of competition is on the agenda. With this concept, although the number of customers is increasing, the selectivity of these customers is at the forefront. Competition is becoming increasingly difficult in this market, and businesses are starting to use different marketing methods. As a result of all these reasons, one of the most important marketing concepts emerges, the concept of promotion. The banking sector, which is one of the most important actors in the financial system and the sectors where competition is intense, needs to continually revise itself to keep pace with this situation. Banks form a marketing strategy along with demands by examining the service buying behavior, profiling, bank preference criteria of consumers who have bank potentials and customer potential in the future. And they give priority to the concept of promotion from marketing concepts. In this thesis, we focused on the promotion, one of the marketing concepts used by banks in a competitive environment the promotional efforts in the banking sector and the banking sector in Turkey and the world was to be examined under the leadership of this concept