Ortaokul öğretmenlerinin öğrenen örgüt algılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Ankara ili örneği)
Examining the learning organization perceptions of secondary school teachers with regards to various variables (Ankara provincial example)
  1. Tez No: 525164
  2. Yazar: YURDANUR AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KOŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin kendi okullarına ilişkin öğrenen örgüt algılarını ve bu algıların cinsiyet, yaş, okuldaki hizmet süresi, mesleki kıdem, öğrenim durumu, mezun olunan kurum ve okuldaki öğrenci sayısı değişkenleri bakımından farklılık gösterip göstermediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, tarama modelinde betimsel çalışmadır. Çalışmanın evrenini, 2015-2016 öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerindeki resmi ortaokullarda görev yapmakta olan 14.544 öğretmen; örneklemini ise, Ankara iline bağlı 9 merkez ilçede (Akyurt, Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle) bulunan resmi ortaokullarda görevli 494 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Subaş (2014) tarafından geliştirilen“Öğrenen Okul Ölçeği'' kullanılmıştır. Bu çalışma için geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracının ilk bölümünde, ”Kişisel Bilgiler“; ikinci bölümünde, ”Öğrenen Okul Ölçeği'' bulunmaktadır. Ortaokul öğretmenlerinin öğrenen okul olma özelliğine ilişkin görüşlerinin yukarıda belirtilen demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği bağımsız gruplar t- Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), anlamlı farkın bulunması durumunda gruplar arasındaki farkı belirlemek için Tukey HSD ve LSD testleri ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla ise Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin öğrenen okul ölçeği alt boyutları (kişisel hâkimiyet, zihni modeller, paylaşılan vizyon, takım halinde öğrenme ve sistem düşüncesi) algılarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Öğrenen okul ölçeği ile alt boyutları arasındaki ilişkilerin düzeyleri incelendiğinde, bütün değişkenlerin birbiriyle pozitif yönlü ve anlamlı ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, katılımcıların öğrenen okul algılarının cinsiyet bakımından anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Ancak öğretmenlerin öğrenen örgüt algılarında yaş, okuldaki hizmet süresi, mesleki kıdem, öğrenim durumu, mezun olunan kurum ve okuldaki öğrenci sayısı değişkenleri bakımından anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Genel olarak araştırma sonuçlarına bakıldığında öğretmenlerin kişisel hakimiyet algıları yüksek düzeyde iken, paylaşılan vizyon ve takım halinde öğrenme algıları düşük çıkmıştır. Dolayısıyla, öğretmenler arasındaki takım ruhu canlandırılmalı, takım halinde öğrenme ortamları hazırlanmalı ve bu takımlar arasındaki öğrenmeler okul geneline yayılmalıdır. Her okul kendi şartları ve imkanlarını gözden geçirip, ortak bir vizyon oluşturmalıdır. Okuldaki tüm çalışanlar oluşturulan ortak vizyon için çabalamalı ve öğrenen okul özelliklerini hayata geçirmeye çalışmalıdır. Anahtar Kelimeler : Ortaokul, Öğretmen, Öğrenen örgüt, Öğrenen okul
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the secondary school teachers' perceptions related to learning organization characteristics. It is also aimed to see whether the characteristic of being a learning organization shows statistically significant differences according to gender, age, employment duration in the current school, professional seniority, educational background, graduated institution and number of students in school variables. This research is a descriptive study with a survey model. The target population consists of 14544 teachers working in the government secondary schools in central districts of Ankara in the 2015-2016 academic year. The sample of the study consists of 494 teachers working in the government secondary schools located in 9 central districts of Ankara (Akyurt, Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle). The“Learning School Scale”developed by Subaş (2014) was used as data collection tool in the research. Validity and reliability analyzes were performed for this study. In the first part of the data collection tool used in the research,“Personal Information”questions were used and in the second part,“Learning School Scale”was used. In order to test if the results obtained by using Learning School Scale show any difference in the secondary school teachers' views regarding learning school according to above demografic variables, independent groups t-Test, one way ANOVA were applied. In order to determine in which groups the differences found as a result of ANOVA test show themselves, Tukey HSD and LSD tests were applied. Pearson Multiplication of Momentum Correlation was also used to indicate the relationship amongvariables. As results of this research, it was observed that secondary school teachers perceive the realization of sub dimensions of learning shool scale at intermediate level. (personal mastery, mental models, shared vision, team learning, system thinking). When the levels of the relationships between the learning school scale and its sub-dimensions were examined, it was concluded that all variables were positively and meaningful correlated with each other. In addition to this it was concluded that the participants' views did not show a meaningful difference according to gender variable but it was seen that there were meaningful differences according to age, employment duration in the current school, professional seniority, educational background, graduated institution and numbers of students in school variables. In general, when the results of this research were examined, it was seen that teachers' perceptions of personal mastery have a high level, while shared vision and team learning perceptions have low levels. Therefore, the team spirit between teachers should be revived, the team learning environments should be prepared and the learning between these teams should be spread throughout the school. Each school should review its conditions and facilities, and create a shared vision.All employees in the school should strive for the shared vision that is created and try to implement the characteristics of the learning school. Key Words : Secondary school, Teacher, Learning organization, Learning school