Federico Mompou'nun Suite Compostelana eserine ilişkin yeni bir edisyon önerisi
Proposal for a new edition of Federico Mompou's Suite Compostelana
- Tez No: 525220
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ABDURRAHMAN KANNECİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Arp Gitar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Gitar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmacı ilk kez Federico Mompou'a ait Suite Compostelana adlı eserin ilk kaynağı olan Segovia edisyonunu çalışırken, deşifre esnasında notada bazı yazı grafiklerinin daha açıklayıcı yazılabileceğini düşünmüştür. Ayrıca bazı bölümlerde tekrarlanan aralıklarda ve ölçü sayılarında bazı değişiklikler gözlemlendiğinden dolayı eseri daha derinlemesine incelemek için ilk kaynağa ulaşma gereksinimi düşünülmüştür. Araştırmacı Federico Mompou'nun el yazmasına ulaşıp, Segovia edisyonu ile kıyasladığında, bazı aktarım hatalarının olduğunu tespit etmiştir.“Andres Segovia genellikle ona ithaf edilen eserleri kendi yorumlarını yansıtacak biçimde düzenlemiştir. Dolayısıyla, günümüz gitaristlerinin çoğu, Segovia'nın editör kararlarını kabul etmek veya reddetmek için, eserin orijinal el yazmalarını veya orijinal el yazmalarına dayanan yeni yayınlarını, Segovia'nın yayınlanmış sürümleriyle karşılaştırarak karar veriyorlar”(Andrés Segovia, 2018) . Bu araştırmada Mompou'nun profesyonel hayatındaki önemli etkenler göz önünde tutularak bestecinin üslubu kavranmaya çalışılmış, Suite Compostelana eserinin doku ve biçimi incelemiştir. Bu amaç doğrultusunda, Suite Compostelana'nın orijinal el yazması ile Segovia edisyonu karşılaştırılmış, kesitler alınmış ve gitar çalgısına uyumlu teknik ve yorumlar ile yeni bir edisyon oluşturulup, önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the researcher first studied the edition of Segovia, the first source of Federico Mompou's Suite Compostelana, he came up with the idea that some transcripts in the note could be written more clearly during the deciphering. In addition, the need to reach the first source for a more in-depth study of the artwork is considered because of the change in the repeated intervals and the measures in some sections. When he reached the manuscript of the composer and compared it with the Segovia edition, he found that there also were some transmission errors.“Andres Segovia often edited the works that reflect his own interpretations. Thus, most of today's guitarists decide to compare or reject the editorial decisions of Segovia, comparing the original manuscripts or new publications based on original manuscripts with the published versions of Segovia”(Andrés Segovia, 2018). In this research, it is attempted to write a new edition of this music piece with understanding the composer's style by researching the important factors in the professional life of Mompou and also to learn the texture and form of the works of the suite compostelana. Suite Compostelana's original manuscripts were scanned in comparison with Segovia's edition, samples were taken and finally a new edition, which is compatible with techniques and interpretations of the instrument, is created and proposed.